سرنوشت تلگرام چه می شود؟
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴
0 نظر
370 بازدید

از چندی پیش فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام از سوی کارشناسان کشور مطرح شده است،این درحالی است  بسیاری از کارشناسان فرهنگی با اشاره به کارکرد های مثبت این شبکه از فیلتر شدن آن ابراز مخالفت کردند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛گفت و گویی با حضور خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور و یکی از نمایندگان کشور (و عضو کارگروه فیلترینگ) تشکیل شد که از مجموع این گفتگوها تا حد زیادی متوجه این موضوع شدیم که بحث فیلترینگ کامل تلگرام، بسیار جدی است.

در این ارتباط، با یک کارشناس فرهنگی و یکی از کارشناسان منتقد نیز صحبت شد. کارشناس فرهنگی با اعلام اینکه کارکردهای مثبت تلگرام بیشتر از موارد منفی آن است، خواستار ادامه فعالیت این شبکه در راستای فرهنگ‌سازی برای استفاده صحیح از آن شد. اما کارشناس منتقد ، با اعلام اینکه تلگرام یک شبکه صهیونیستی است و به هیچ عنوان نبایستی ادامه فعالیت دهد، از تجاربش در میان خانواده‌ها و حتی دانش آموزان صحبت کرد که همگی موافق فیلتر شدن این شبکه غیر اخلاقی و مضر بودند!

عبدالصمد خرم‌آبادی هم انتقاد زیادی را به صدا و سیما وارد کرد که چرا از اپلیکیشن‌های ایرانی همچون بیسفون، ابرک یا سلام حمایت نکرده و حتی تبلیغ استفاده از تلگرام را نیز می‌کنند. نماینده مجلس حاضر در این گفت و گو، ضمن اعلام ضمنی بر مخالفت بر فیلترینگ، عنوان کرد که بیشتر نمایندگان مجلس هم از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند!

خرم‌آبادی در پایان صحبت‌هایش، ضمن اعلام این موضوع که نخست وزیر اسرائیل با یکی از حامیان مالی تلگرام دست داده و از وی تقدیر کرده است، تعداد افراد استفاده کننده از کانال‌های مستهجن در این شبکه را در حدود ۴ میلیون نفر اعلام کرد و افزود که ما به دلیل بحث کد گذاری، قادر به کنترل و فیلترینگ هوشمند در این شبکه نیستیم و همین موضوع می‌تواند مخاطرات امنیتی زیادی نیز داشته باشد. ضمن اینکه ۱۲ درصد کل پهنای باند کشور ما صرف استفاده از تلگرام می‌شود و این موضوع رقمی بسیار بالاست.

در واقع دادستان کل کشور، با صحبت‌های خود بیان کرد که یکی از موافقان فیلترینگ تلگرام است و حتی عنوان نمود که فقط از نرم‌افزارهای اجتماعی داخلی استفاده می‌کند و بحث فیلترینگ هوشمند علی‌رغم هزینه‌های بسیارش، در اکثر موارد ناموفق بوده است.

حال بایستی تا فردا و اعلام رسمی جهت فیلتر شدن و یا نشدن تلگرام منتظر ماند و دید که تلگرام هم به سرنوشتی مشابه چون وی‌چت دچار خواهد شد و یا باز هم نجات می‌یابد؟

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر