سمینارماهیت کار در آینده برگزار شد
پنجشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۶
0 نظر
93 بازدید

به همت اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز واتاق بازرگانی ،صنایع ومعادن وکشاورزی استان  سمینار ماهیت کار در آینده برگزار گردید.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ سمینار ماهیت کار در آینده با حضور دکتر محمد رضا سپهری ،رئیس موسسه کاروتامین اجتماعی کشور ومهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی ومهندس بنامولایی رئیس اتاق بازرگانی ،صنایع،معادن وکشاورزی استان و جمعی از فعالان اقتصادی استان با موضوع تحولات تکنولوژی و ماهیت مشاغل در عصر اطلاعات وارتباطات صبح روز سه شنبه 31 شهریور ماه در این اتاق برگزار گردید.

در این سمینار مهندس خلیلی مدیر کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز  با اشاره به اهمیت توجه به تاثیر فناوریهای نوین در مشاغل نوع جدید وتوسعه اشتغال در بخش خدمات اظهار داشت: گسترش تکنولوژیهای جدید و تغییر ماهیت مشاغل برپایه فناوریهای جدیدی دیجیتالی در جهان زمینه و بستر مناسبی از موقعیت های بالقوه برای ایجاد اشتغال در بخش خدمات به وجود آورده که در صورت برنامه ریزی درست درباره آن، می توان باکمترین سرمایه بیشترین اشتغال را از این بخش بدست آورد.

وی گفت: برای ترویج فرهنگ مصرف کالاهای تولید داخلی باید با بهره گیری از نظرات اساتید و پژوهشگران و با همکاری شرکت های دانش بنیان در تولید، توزیع و عرضه، روش های نوین را جایگزین شیوه های سنتی کنیم.

خلیلی افزود: در جهان امروز تولیدکنندگان ظرف چند دقیقه با روش های نوین اطلاع رسانی همزمان محصولاتشان را در سطح دنیا ازجمله در ایران معرفی و در معرض فروش قرار می دهند.

وی ادامه داد: باید با برنامه ریزی مناسب و با توجه به ذائقه و نیاز مصرف کننده بخش تولید و عرضه را به سمتی هدایت کنیم تا هموطنان از خرید محصولات وطنی استقبال کنند و تمایلی به خرید کالای خارجی نداشته باشند.

مدیر کل تعاون، کارورفاه اجتماعی همچنین با اشاره به اینکه با توجه به تغییرات فناوری در جهان شرایط موجود در کار نیز باید تغییر کند گفت : از آنجاییکه شرایط کار تغییر با روند توسعه تکنولوژیهای جدید تغییر خواهد کرد ماهیت تولید ومولفه های کار نیز تغییر میکند این تغییر تمام بخشهای سیاسی ،اجتماعی واقتصادی جامعه را نیز در بر می گیرد.

وی ادامه داد : امروز یکی از مهمترین تکالیف وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی تبیین فرهنگ کار شایسته در برنامه اشتغال فراگیر است که البته کار شایسته از سوی نیروی کار مزد شایسته نیز می خواهد که این مهم تنها با تغییر نظام مزدی بر اساس کار مفید باید تبیین گردد.

مهندس خلیلی مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان البرز امنیت اشتغال را  مبتنی ب رامنیت سرمایه گذاری دانست وتصریح کرد : امنیت شغلی با امنیت سرمایه گذاری همراه است که در این زمینه دولت ضامن سرمایه گذاری در داخل و خارج از کشور می باشد همچنین باید فاصله عرضه وتقاضا با سرمایه گذاری خارجی تامین شود.

خلیلی با اشاره به اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان البرز افزود: این طرح با هدف افزایش قابلیت جذب واشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت وتجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی وکسب وکار در دانش آموختگان،ارتقا اخلاق وصلاحیت حرفه ای دانش آموختگان وبه منظور فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی طراحی و به استان ها ابلاغ شده است.

مهندس بنا مولایی رئیس اتاق بازرگانی ،صنایع،معادن وکشاورزی استان نیز در این همایش با اشاره به تحولات عظیم در فناوریهای نوین در جهان و تاثیر آن برمشاغل اظهار داشت : با وجود  تحول فناوری جدید در جهان و برنامه ریزی در جهت برخورداری و تقویت زیرساخت های تکنولوژیکی نوین می توانیم  از این ظرفیت برای تولید ثروت ، بهبود کسب و کار  و رونق تولید و اشتغال های جدید در بخش خدمات وتقویت کارآفرینی در جهت توسعه اقتصادی کشور بهره برد.

وی افزود: در دنیای امروز روش های نوین جایگزین روش های سنتی شده و ما برای حرکت به سمت توسعه پایدار چاره ای نداریم جز آنکه راه را برای استفاده از فناوری های نوین هموار کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز خاطرنشان کرد: توسعه پایدار تنها با شعار های زیبا عملیاتی نخواهد شد ، باید همراه با جوامع پیشرفته با بهره گیری از روش های فناوری اطلاعات پیچ و خم های موجود در مسیر تولید و اشتغال و رونق اقتصادمان را هموار کنیم .

رحیم بنامولایی در همایش ماهیت کار در آینده که در اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، گفت: باید نظام آموزش و آموزش عالی ما به نحوی اصلاح شود که در آینده با مشکل بحران کمبود نیروی تحصیلکرده و ماهر موردنیاز بخش تولید مواجه نشویم .

وی اظهار کرد: ما که مدعی اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم و می خواهیم از این مسیر اقتصادمان را رونق دهیم ، بنابراین بایستی از هم اکنون دراندیشه تامین نیروی کار آینده باشیم .

وی ادامه داد: باید نظام آموزش و آموزش عالی ما به سمتی هدایت شود که فردا با مشکل تامین نیرو در فضای کسب و کار نباشیم .

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز تاکید کرد: همه ما باید حرکت های اقتصادی امروزمان با نگاه به آینده ترسیم شود .

بنا مولایی افزود: آگاهی از اتفاقات که در کشور های پیشرفته رخ می دهد می تونه راهنمای خوبی برای هدایت اقتصاد و فضای کسب و کار ما به سوی رونق باشد.

وی گفت: اگر برای تامین نیروی انسانی کارآمد و توانمند موردنیاز صنعت کشور چاره اندیشی نشود، قطعا درآینده نه چندان دور در مسیر تحقق شعار رونق اقتصادی با بحران نیروی کاری فنی مواجه خواهیم شد .

وی افزود: از دولت و مجریان نظام که رهایی از رکود و تولید و اشتغال را در دستور کار و اولویت نخست قرار داده اند انتظار می رود در این راستا برای تغییر و اصلاح قوانین و مقررات قدیمی و تاریخ گذشته دست به کار شوند.

وی تاکید کرد: در نخستین اقدام بایستی دانشگاه های ما نیروهایی تربیت کنند که نیازهای واقعی جامعه به ویژه در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات تامین شود.

وی اظهار کرد: با همکاری پارک علم و فناوری، در پی آن هستیم که فاصله بین شرکت های دانش بنیان و و آرندی واحدهای صنعتی را به هم نزدیک کنیم.

وی افزود: برای ارتقا و بهبود واحد های صنعتی باید از شرکت های دنش بنیان استفاده کنیم .

وی، فعالیت شرکت های دانش بنیان از جهت ابداعات و اختراعات را بسیار مطلوب دانست و گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاب می کند این شرکت ها و در مسیر تامین نیاز های صنعت و توسعه صادرات حرکت کنند

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه اظهاراتش بر ضرورت حاکم شدن نگاه تولید بدون کارخانه در بخش صنعت تاکید کرد.

بنا مولایی گفت: این نگاه که برخی تصور می کنند باید صفر تا صد محصول توسط خودشان و بدون بهره گیری از سایرین تولید و به بازار مصرف عرضه شود نگاه درستی نیست و باید اصلاح شود.

وی افزود: صنعتگران باید بستر را برای مشارکت و همکاری سایر افراد توانمند در مسیر تولید محصولات مرغوب و قابل رقابت در بازارهای داخلی و خارجی فراهم کنند.

این مسئول در بخش خصوصی استان البرز ادامه داد: برخی صنعتگران بر این باور غلط هستند که باید تنها دیده شوند، در صورتی که با همدلی و همراهی است که می توانیم با محصولات قابل رقابت و با برندهای مناسب در بازارهای بین المللی عرض اندام کنیم.

در این همایش همچنین مهندس غلامرضا صفاکیش مدیر عامل شرکت داتیس بعنوان مدرس مبانی کار ومشاغل جدید مبتنی بر فناوریهای جدید در نسلهای مختلف با توجه به رشد علمی وفناوری در جهان وتاثیر آن بر نگرش نسل جدید به مشاغل نوین مطالبی را ارائه نمودند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر