شورای تحقیقات کشاورزی البرز آغاز به کار کرد
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
490 بازدید


 معاون وزیر جهاد کشاورزی از آغاز فعالیت شورای تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی در استان البرز خبر داد .
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، دکتر اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان البرز که امروز با حضور نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، استاندار البرز و سایر مسئولان استانی برگزار شد، ابراز داشت: با توجه به شرایط موجود در کشور باید هرچه بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی در انجام پژوهش ها  بهره مند شویم.

دکتر زند بیان کرد: تا کنون کشوری بوده ایم که فعالیت خود را بر مبنای منابع در اختیار انجام می دادیم اما اکنون باید کشوری دانش بنیان شویم که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه گفتمانی جدید ایجاد کرده اند و بر حرکت به سمت پژوهش های دانش بنیان تاکید داشته اند.

زند ادامه داد: باید از پتانسیل ها و ظرفیت های دانشی کشور بیش از منابعی همچون آب و خاک استفاده کنیم و در این میان دانشمندان، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشاورزی که بیش از یک قرن سابقه دارند را بیش از پیش باید مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: نظام تحقیقات کشور علاوه بر اینکه ریشه و سابقه خوبی در امور مختلف دارد، برنامه‌ریزی‌های مناسبی نیز برای ارتقای این امر در نظر گرفته است اما متاسفانه نظام دانش و اطلاعات در کشور کافی نیست و نتوانستیم دانش حاصل از تحقیقات را در رگ‌ها و بدنه جامعه جاری کنیم و در صورتی که این مهم را به انجام برسانیم نمی‌توانیم به درستی استفاده کنیم چراکه دارای نظام نوآوری مناسبی نیز نیستیم.

معاون وزیر کشاورزی خاطرنشان کرد: در یک آسیب شناسی مختصر از نظام تحقیقات، دانش  و نوآوری متوجه می‌شویم که در چه حوزه‌هایی باید سرمایه‌گذاری کنیم و در چه حوزه‌هایی مشکل وجود دارد که در حال حاضر با توجه به وجود برنامه کامل و ابلاغیه مقام معظم رهبری، در این حوزه مشکلی وجود ندارد اما در بخش سرمایه‌گذاری وضعیت مناسبی نداریم و در  سه برنامه به درستی پیشروی نکرده‌ایم.

زند گفت: در حال حاضر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی ۴۸ صدم درصد است و این درحالی است که میزان فعلی باید به یک درصد برسد تا اثرات خود را نشان دهد.

وی افزود: نقشه جامع علمی کشور در کنار ابلاغیه های مقام معظم رهبری بر تقویت جایگاه تحقیقات وپژوهش در کشور تاکید دارد که باید آن را به شکل جدی تری دنبال کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان با ابراز خرسندی از فعالیت های موثر استان البرز در حوزه فناوری و پژوهش گفت: البرز به عنوان مرکز اصلی تحقیقات کشاورزی ایران و با در اختیار داشتن مراکز علمی و تحقیقاتی قوی می تواند جایگاهی اثربخش در پژوهش و تحقیقات کشور داشته باشد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر