شکاف داخلی اوپک در پی تنش ایران و عربستان
پنجشنبه ۱۷ دى ۱۳۹۴
0 نظر
375 بازدید

شبکه خبری بی بی سی از افزایش شکاف در داخل اوپک همزمان با تشدید تنش ها میان ایران و عربستان سعودی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، سی.بی.سی.نیوز کانادا در تحلیلی به قلم «کایل بکس» نوشت: همزمان با تشدید تنش ها میان ایران و عربستان سعودی، شکاف ها در داخل اوپک بیشتر شده است.
این شبکه خبری اعلام کرد: تنش های مکرر میان کشورهای نفتی، با افزایش نگرانی ها در مورد ایجاد اختلال در عرضه نفت، سبب افزایش قیمت این کالا می شود. اتفاقاتی مانند آنچه در روزهای گذشته رخ داد و با اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعه توسط دولت عربستان سعودی شروع شد از جمله این رویدادهاست.
در پی اعدام این روحانی شیعه، قیمت های آتی نفت بیش از سه درصد افزایش یافت. این افزایش چشمگیر، در حقیقت واکنش سریع و بدون فکر بازار به رخدادهای پس از انتشار این خبر بودد. اما وقتی بازارها دوشنبه گذشته (14 دی) باز شدند، تحلیلگران در مورد اینکه آیا اوضاع آنقدر وخیم است که تاثیر اولیه رویدادها بر بازار را تداوم بخشد، مسایل را به دقت مورد بررسی قرار دادند. به نظر می رسد، جواب سوال یاد شده «خیر» است.
به همین دلیل بود که تقاضای نفت روز دوشنبه با درک اینکه امکان ندارد این تنش ها منجر به کاهش تولید نفت ایران و عربستان سعودی شود و عرضه نفت را دچار اختلال کند، کاهش یافت.
برخی تحلیلگران می گویند این دشمنی ها در خاورمیانه، می توانند در حقیقت مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی را تشدید کنند؛ مازادی که عامل اصلی کاهش بیش از 30 درصدی قیمت های نفت در 18 ماه گذشته بوده است.
بیل هریس از شرکای شرکت سرمایه گذاری اونیو گفت: تاثیر کوتاه مدت این دشمنی ها، تشدید مازاد عرضه در بازارها خواهد بود. عربستان سعودی قصد ضربه زدن به بازار ایران را دارد؛ بنابراین اگر سعودی ها نفت بیشتری عرضه کنند می توانند قیمت نفت را پایین آورند.
وی ادامه داد: همزمان، ایران نیز می تواند تولید خود را افزایش بدهد و درآمد بیشتری کسب کند.
هریس اظهار داشت: در دهه گذشته نیز ناآرامی های زیادی در خاورمیانه اتفاق افتاده است که به ندرت روی تولید نفت این منطقه تاثیر گذارده اند. 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر