شیوع تک فرزندی در ایران
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
413 بازدید

این روزها بسیاری از زوج‌های جوان بر این باورند که خانواده ایده ‌آل خانواده‌ ای با یک فرزند است و داشتن بیش از یک فرزند در خانواده سطح کیفی تربیت کودک را کاهش می دهد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛به گفته ی جامعه شناسان حرکت منحنی جمعیتی ایران به سوی سالمندی و میانسالی و کمبود نیروی انسانی در دهه های پیش را از جمله آفت های اجتماعی پدیده تک فرزندی دانسته اند و مسئله ای است که باید حل ریشه ای آن در راس تصمیمات و برنامه های دولتمردان قرار گیرد.

تک فرزندی از نمودهای عینی پیری جمعیت درایران است که می تواند به تغییر ساختارهای فرهنگی و اجتماعی منجر شود

یکی از عللی که تک فرزندی در دهه  های اخیر، تغییراتی در نهاد خانواده ها صورت گرفته است در گذشته های دور نهاد خانواده  یک نهاد تولیدی بود  اما امروزه تولید جای خود را به مصرف داده وخانواده صرفا یک نهاد مصرفی است.

در گذشته فرزندان به عنوان نیروی کار در کنار خانواده ی خود مشغول فعالیت می شدند این در حالی است که با تغییرات صورت گرفته در نهاد خانواده  فرزند به عنوان یک مصرف کننده در خانواده  به شمار می رود.

مشکلات اقتصادی یک طرف مسئله  تک فرزندی است مباحث فرهنگی و تغییرات و تحولات فرهنگی  طرف دیگر می باشد. با تغییرات صورت گرفته در سبک زندگی خانواده ها نوع نگاه به خانواده وفرزندان تغییر پیدا کرده است.

با تمام صحبت هایی که در مورد فرزند سالاری گفته می شود اما  نظر من این است که نوع نگاه ما به بچه ها یک نگاه ابزاری می باشد، وقتی ما برای بچه ها وقت کافی نمی گذاریم  وحتی اجتماعی کردن آن ها را که یکی از مهم ترین کارکردهای خانواده است به مهد کودک ها می سپریم در سایه ی این نوع نگاه به بچه  است که پدیده ی تک فرزندی روز به روز بیشترمی شود.

وجود تک فرزندی برای هر دو طرف آسیب زننده است وقتی والدین تمام سرمایه ی عاطفی خود را صرف یک فرزند می کنند. خدای نکرده در صورت بروز حادثه فشار روحی وروانی زیادی را متحمل خواهند شد.از طرف دیگر فرزندانی که در خانواده های تک فرزندی بزرگ می شوند نیز شکننده خواهند بود چرا که آن ها در چنین خانواده هایی از نعمت همسالانی وکودکان دیگر  محروم هستند.

معضلات اجتماعی  مثل طلاق نیز از پدیده ی تک فرزندی تاثیر می گیرد چرا که وقتی افراد در خانواده هایی بزرگ شده اند که تمام خواسته های آن ها بر آورده شده و مسولیت پذیری را به طرز درستی آموزش ندیده اند وقتی در کانون زندگی شخصی قرار می گیرندوبا انتظارات وخواسته های طرف مقابل برخورد می کنند با مشکلات  و بگو مگو های زیادی رو به رو می شوند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر