شیوه ی حمام کردن نوزادان
چهارشنبه ۰۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
591 بازدید


حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ حمام کردن کودکان یکی از شادترین و لذت‌بخش ترین زمان ها برای پدر/مادر و فرزند است؛ هر دو طرف در این ماجرا خوشحال هستند: کودک از اینکه آب بازی می کند و مادر از اینکه فرزندش را در حین بازی، تمیز می کند.

 حمام کردن نوزادان بسیار خطرناک است و حفظ تعادل برای مادر یا پدر آسان نیست، به ویژه اینکه کودک در این سن بسیار بازیگوش و دایم در حال تکان خوردن است.
برخی از والدین کودک را هر روز حمام می کنند. اما باید بدانید کودکی که مدام چهاردست‌وپا می کند و روی زمین و میان اسباب بازی هایش حرکت می کند را لازم نیست هر روز تمیز کنید، سه بار در هفته  برای او کافی ست اما باید دست و صورت او را به طور مرتب شسته شود.

نوزاد را کجا باید حمام کرد؟

وان های کوچک مخصوص کودکان و نوزادان بهترین گزینه برای شست‌وشوی کودکان کوچک است؛ به هیچ عنوان توصیه نمی شود نوزاد را در وان حمام کنید؛ تشت یا لگن های مخصوص کودکان که در فروشگاه های وسایل بچه فروخته می شوند، بهترین گزینه برای شستن فرزند دلبند شما است.

• برای حمام کردن کودک باید همه وسایل لازم را آماده کنید. حوله، پوشک تمیز و لباس های کودک را آماده کنید. مطمئن شوید اتاق به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن فرزندتان نشود.

• وان (تشت یا لگن) را از آب گرم پر کنید. مراقب باشید آب داغ نباشد تا پوست نازک و حساس کودک آسیب نبیند. دمای مناسب برای حمام کردن کودک، 90 درجه فارنهایت (32 درجه سلسیوس) است.

•  کودک را داخل حمام بیاورید و آنجا لباس هایش را در بیاورید.

•  خیلی آرام و با احتیاط، کودک را از پا داخل وان آب قرار دهید. با یکی از دستان خود سر و گردن کودک را بگیرید و از آنها مراقبت کنید. هر چند دقیقه یکبار، یک کاسه آب روی بدن او بریزید تا بدنش سرد نشود.

•  با شامپوی مخصوص کودک،سر و بدن را با یک پارچه نرم بشویید. سپس  چشم ها و صورت کودک را بشویید. 

•  لیف را تمیز آبکشی کنید و سپس باقی بدن کودک را شسته.
•  و در آخر نوزاد را داخل حوله پیچیده و خشک کنید، پس از حمام باید بدن او را با لوسیون مخصوص مرطوب نگه دارید.
چند هشدار:
-  2 يا حداکثر 3 بارحمام در هفته براي نوزاد کافي است،  از شستشوي روزانه او اجتناب کنيد
-   برای خشک کردن گوشها از  "گوش پاک کن" استفاده نکنید.
-  زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد بین 5 تا 10 دقیقه است.
-  هرگز نوزاد را هنگام حمام کردن تنها نگذارید.
- حمام کردن درون وان یا لگن

زمان حمام کردن و مراقبتهای بعد از آن هر چند کوتاه است اما می‌تواند تاثیر بسیار قوی بر رشد شخصیتی و عاطفی نوزاد بگذارد و ارتباط بسیار نزدیک با مادر یا پدر برای او لذت‌بخش و آرام‌کننده است. ضمن اینکه شما می‌توانید همزمان با حمام کردن نوزاد دلبندتان برایش شعر بخوانید، با او حرف بزنید و حتی برایش توضیح دهید که دارید چه کاری انجام می‌دهید. در این صورت شما از زمان حمام کردن نوزاد برای آموزش مهارتهای زبانی به او استفاده کرده‌اید.
 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر