صادرات 45 درصدی نفت ایران به چین
چهارشنبه ۰۲ دى ۱۳۹۴
0 نظر
719 بازدید


صادرات نفت ایران به چین در ماه نوامبر سال جاری میلادی به میزان 45 درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرده است.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه و  به نقل از خبرگزاری رویترز، چین ، بزرگترین خریدار نفت ایران محسوب می شود و در ماه نوامبر سال جاری میلادی دو میلیون و ٢٠ هزار تن، معادل ٤٩١ هزار و یکصد هزار بشکه در روز، نفت ایران را وارد کرد که 45.2 درصد نسبت به ماه اکتبر بیشتر است.
مجموع واردات نفت چین از ایران در ١١ ماه منتهی به نوامبر سال جاری میلادی، به ٢٤ میلیون و ٤٠٠ هزار تن، معادل ٥٣٢ هزار و ٤٠٠ بشکه در روز، رسید که 2.1 درصد نسبت به دوره مشابه در سال گذشته میلادی کمتر بود.
میانگین کنونی واردات نفت ایران توسط چین ، نسبت به رقم قرارداد دو کشور مبنی بر ٦٠٠ هزار بشکه در روز، کمتر است. مهمترین دلیل این تفاوت، تعطیلی یک واحد پتروشیمی چینی واردکننده نفت ایران به دلیل آتش سوزی است.
میزان خرید نفت خام ایران توسط چین ، در ماه های مختلف نوسان دارد، برخی ماه ها به دلیل تعمیرات پالایشگاه و کاهش تولید فرآورده، میزان واردات نفت خام کشورمان توسط پکن کاهش می یابد، اما در ماه های بعد افزایش داشته است.
اکنون پالایشگاه های چینی که از تحریم ها علیه ایران معافیت دارند ، قراردادهای خرید نفت از ایران را تمدید کرده اند.
کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه در دوران تحریم مجاز بودند در مجموع تا سقف یک میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کنند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر