طالقان گوشه ای از بهشت در ایران کوچک
دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
662 بازدید


 طالقان با جاذبه های طبیعی مختلفش، با دریاچه و کوه های پیرامونش، با روستاهای زیبا و تاریخی اطرافش بهترین جا برای رکاب زدن در کنار طبیعت است.
 به گزارش شبکه خبری صدای رسانه: طالقان منطقه ای کوهستانی  در 90 کیلومتری از شهر کرج قرار گرفته و به تهران هم نزدیک است، به همین دلیل در فصل بهاریکی از بهترین گزینه ها برای دوچرخه سواری به گرفته و به تهران هم نزدیک است، به همین دلیل در فصل بهاریکی از بهترین گزینه ها برای دوچرخه سواری به حساب می اید.
 گذر از کوچه باغ ها و دشت های زیبای طالقان با دوچرخه، همراه با آواز پرندگان و هوای خوش بهاری، حس فوق العاده زیبایی برای شما به همراه خواهد داشت. منطقه ای که با همه این سرسبزی ها، فاصله کمی با بزرگراه کرج - قزوین دارد. پیشنهاد ما به شما این است که در یکی از تعطیلات آخر هفته راهی آنجا شده و از آب و هوای خوش در این منطقه نهایت لذت را ببرید.


چه سبز بود دره من
یکی از جذابترین مناظری که شما در بدو ورود به منطقه طالقان با ان رو به رو می شوید  . قله زیبای شاه البرز و کوه های اطراف ان است و به تدریج که سرازیر می شوید، دریاچه سد طالقان پیش چشم تان می آید. جاده به تدریج از کنار این دریاچه زیبا می گذرد تا به شهر «شهرک» میرسد. رودخانه ای خروشان که در فصل بهار از وسط شهرک می گذرد با پارک ساحلی مشرف به آن و دشت ها و کوه های پوشیده از چمن هم واقعا تماشایی است.

اقامت در کوهستان و ستاره
اقامتگاههای ساده و راحت طالقان که معمولا خیلی هم گران نیستند مکانهای بسیار خوبی برای استراحت گردشگران به حساب می ایند.جاده دسترسی به طالقان تقریبا 50 کیلومتر بعد از کرج به سمت قزوین با تابلو مشخص شده و بعد از گذشتن از «زیاران» و یک گردنه، وارد منطقه طالقان می شود. البته یک راه خاکی شرق طالقان را به جاده چالوس و راه دیگر غرب طالقان را به منطقه الموت وصل می کند که به دلیل برف گیر بودن گردنه فقط در تابستان قابل استفاده است. بهتر است با خودروی شخصی تا مرکز بخش یعنی «شهرک» بروید و آن را پارک کنید یا در کرج سوار مینی بوس ها یا سواری های طالقان شوید.

 

دوچرخه ها و کوه ها
طالقان، ورزشکاران زیادی را به سوی این منطقه تماشایی می کشاند. اگر دوچرخه سوارید، فرصت رکابزنی در این منطقه سبز کوهستانی را از دست ندهید. مسیر دوچرخه سواری از «شهرک» شروع شده و به همین شهر هم خاتمه می یابد. ارتفاع شهرک در کنار رودخانه 1800 متر از سطح دریای آزاد است.

از شهرک تا بزج؛ رفت و برگشت 15 کیلومتر، 2 ساعت:
 ابتدا به سمت شمال شرق شهر «شهرک» رکاب می زنید. در انتهای شهر با دیدن تابلوی روستاهای «جزینان» و «خسبان» ازمسیراصلی وارد فرعی می شوید. به تدریج دشت زیبایی از پشت خانه ها نمایان می شود. جاده با شیب ملایمی پیش می رود و در اولین دو راهی با توجه به تابلو خسبان، باید  به سمت راست بپیچید و بعد از گذشتن از پل رودخانه و یک سربالایی کوچک به روستای خسبان می رسید. 
در ابتدای روستا و در امتداد رودخانه کوچکی که در ورودی روستا قرار دارد، جاده خاکی به سمت شمال در کنار همان مسیر آب امتداد پیدا می کند. مسیر را که ادامه دهید، به آبشار «بزج» می رسید که روستای باصفای «بزج» هم درست بالای صخره ای که آبشار سرازیر می شود، قرار دارد. برای برگشت  به شهرک می توانید از همان مسیری که طی کرده بودید استفاده کنید.

 

 از شهرک تا میراش؛ رفت و برگشت 30 کیلومتر، 4 ساعت:
 در میدان اصلی شهرک باید به سمت  مراکز اداری شهر در جاده «حسن جون» و «هرنج» رکاب بزنید. جاده با شیب ملایمی درگذر از کوچه باغ های زیبا به روستای حسن جون در کنار رود پر آب حسن جون می رسد. در انتهای روستا، در کنار قبرستان «سیدآباد»، جاده خاکی در کوهی با خاکی قرمز رنگ ارتفاع می گیرد و دوچرخه سواری نفسگیری تا «امامزاده قاضی» خواهید داشت.
 امامزاده در ارتفاع 2 هزار و 150 متری از سطح قرار دارد  و یک چشمه گوارا، حیاط و بالکن هایی با چشم انداز زیبا به طالقان و کوه های اطراف دارد. بعد از کمی استراحت جاده پاکوبی در غرب امامزاده را که با کمی شیب به بالای تپه می رسد طی کنید تا به دریاچه «میراش» و روستاهای « آرتون» و «دنیلید» برسید با احتیاط در مسیر پاکوب سرازیر شده و به سمت برکه میراش رکاب بزنید. از آنجا به سمت روستای آرتون یا دنبلید رکاب زده وارد جاده آسفالت شده می رسید این جاده شما را به کنار دریاچه سد طالقان می رساند. وقتی به روستای «اردکان» و جاده ساحلی رسیدید به سمت چپ یا همان شرق رکاب بزنید تا بعد از گذ شتن از پل رودخانه شاهرود از «شهرک» خارج شوید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر