طرح سؤال مهدی عسگری از وزیر بهداشت
سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹
0 نظر
111 بازدید

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح سئوال کرد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ دکتر مهدی عسگری این سئوال را به شرح ذیل مطرح کرد:

ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاشهای خالصانه کادر درمان، با گذشت شش ماه از اجرای کارآزمایی بالینی درمان کووید-۱۹ ازسوی سازمان بهداشت جهانی و اعلام نتایج آن طی روزهای گذشته، اعلام شد که ایران در بین ۳۰ کشور همکار در این مطالعه، بر سکوی نخست جلب مشارکت بیماران قرار گرفته است و درعین حال بر اساس این نتایج مهم، داروهای گران قیمت (رمدسیویر، لوپیناویر، اینترفرون و هیدروکسی کلروکین) که همگی دارای مشخصه «ضد ویروس» بوده‌اند، تأثیری بر درمان یا کاهش طول مدت بستری و مرگ و میر مبتلایان به کووید-۱۹ بستری در بیمارستان نداشته است.

وزارت بهداشت، باید پاسخگو باشد که آیا مانند عرف رایج در تحقیقات دارویی، به بیماران تفهیم شده است که دارویی که برای آنها استفاده می‌شود، اثر آن به اثبات نرسیده و آنها صرفاً در یک مطالعه تست دارو شرکت می‌کنند؟ و آیا با اطلاع کامل و رضایت آنها دست به این آزمایش زده است؟ یا به سبک معمول بیمارستانهای ایرانی، صرفاً از آنها خواسته شده که «رضایتنامه پذیرش همه مخاطرات و قصور پزشکی» را امضاء نمایند؟!

 آمار فوق را بگذارید در کنار آمار بالا و عجیب تلفات بیمارستانی بیماران کووید-۱۹ در ایران.

 باز هم آمار فوق را بگذارید در کنار این موضوع که در شرایط تحریمی فعلی، بسیاری از بیماران، با مشکلات زیادی برای تأمين داروهای ضروری خود مواجه هستند و در همین شرایط، داروهای کووید-۱۹ جهت تست بر روی مردم، به راحتی به ایران داده می‌شود! آیا این روند سؤال برانگیز نیست؟

به راستی که چطور بیش از ۳۰۰۰ بیمار ایرانی در آزمایشی در این سطح شرکت داده شده اند، اما هیچ اطلاعاتی درباره ماهیت این برنامه، هویت طراحان و نتایج آن و سرنوشت اطلاعات به دست آمده از این طریق، به ملت و نمایندگان آن داده نمی‌شود؟

 آیا قرار است اطلاعات حیاتی حوزه سلامت ایرانیان از آن استحصال شود؟ آیا باتوجه به سوابق تاریک و مبهم سازمان بهداشت جهانی، مردم حق ندارند که به وجود رابطه‌ای بین آزمایشهایی همچون "کارآزمایی" مذکور و جهش ویروس کرونا و افزایش آمار آن در کشور، مشکوک شوند؟

 سؤال اساسی دیگر این است که چگونه کشور به محل آزمایش داروهای ناشناخته غربی تبدیل شده اما توجهی به روشهای درمانی طب اصیل ایرانی-اسلامی نکرده و فرصتی برای ظرفیت سنجی این روشها داده نمی‌شود؟

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر