عقب نشینی نیروهای ترکیه در مرزعراق
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
591 بازدید


در ادامه واکنش بغداد نسبت به مستقر بودن سربازان ترکیه ای در موصل ،ترکیه دستورعقب نشینی به  350 نیروی خود را از مرز عراق-ترکیه  صادر کرد. 
به گزارش  شبکه خبری صدای رسانه ؛  ،ترکیه حدود 600 نیرو برای آموزش گاردهای محلی سنی عراق در موصل مستقر کرده بود این نیروها در مرز منتظر بودند که اگر آنکارا و بغداد در خصوص این مساله به توافق می‌ رسیدند به عراق اعزام می‌شدند.
که در همین حال آمریکا بار دیگر تاکید کرد با هرگونه استقرار نیروی نظامی در داخل عراق بدون موافقت و رضایت دولت عراق مخالف است.
برت مک گورک، نماینده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش روز جمعه گفت: آمریکا از استقرارهای نظامی در داخل عراق بدون موافقت و رضایت دولت عراق حمایت نمی‌کند. این مساله شامل استقرار نیروهای نظامی آمریکا و همچنین نیروهای نظامی دیگر کشورهاست.
در همان روز پس از آنکه عراق تهدید کرد از سازمان ملل خواهد خواست تا ترکیه را وادار به خروج سربازانش کند، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه نامه‌ای به همتای عراقی خود نوشت و وی را از تصمیم آنکارا برای توقف اعزام سربازان بیشتر به منطقه نزدیک به موصل مطلع ساخت.
مک گورک گفت: ما مقامات ترکیه و عراق را ترغیب کرده‌ایم تا از طریق کانال‌های مناسب درباره وضعیت کنونی مذاکره کنند. تماس تلفنی اخیر میان وزرای دفاع ترکیه و عراق گام مثبت و سازنده رو به جلو محسوب می‌شود.
وی افزود: ما از شنیدن گزارشات مبنی بر اینکه به دنبال رایزنی‌های دیپلماتیک نیروهای نظامی ترکیه از مرز عراق عقب نشینی کرده‌اند، بسیار خوشحال شدیم. همزمان با مبارزه با تروریست‌های داعش، واشنگتن به ترغیب تمامی طرفین برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک برای این مساله ادامه می‌دهد.
عراق از جامعه بین‌الملل خواسته تا در مبارزه با تروریست‌های داعش تسلیحات و اقدامات آموزشی بیشتر برای این کشور فراهم کنند اما با انواع مداخله مستقیم مخالف است چرا که به تمایلات قدرتهای خارجی اعتماد ندارد.
ترکیه اخیرا 150 نیروی خود را در اردوگاه زلکان در شمال شرق موصل مستقر و اعلام کرده که هدف از اعزام این نیروها آموزش نیروهای عراقی برای مقابله با داعش است. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر