فوتبال با بوی خون در پاریس
شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴
0 نظر
655 بازدید

گروگان گیری دیشب در نزدیکی ورزشگاهی در شهر پاریس دهها کشته و زخمی به جا گذاشت و موجب رعب و وحشت میان مردم شد. تیراندازی در یک رستوران و انفجار در یک مشروب فروشی در نزدیکی استادیوم پاریس روی داده است. تیراندازی با تفنگ کلاشینکف انجام شده است. دولت فرانسه در حال حاضر در سراسر این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه در حالی که تیراندازی و انفجار در نزدیکی استادیومی در پایتخت فرانسه براساس گزارش منابع مختلف خبری بین 40 تا 60 کشته برجای گذاشته است، گروگان‌گیری در یک سالن کنسرت در پاریس نیز با کشته شدن دست‌کم 112 گروگان پایان یافت.

شاهدان عینی گفته‌اند مهاجمان هیچکدام از ماسک برای پوشاندن صورت خود استفاده نمی‌کردند که این نشان می دهد آنها خود را برای مرگ و یا انجام حمله های انتحاری آماده کرده بودند.

فاکس نیوز به نقل از شاهدان عینی نوشته است یکی از تیراندازان در رستورانی که تیراندازی در آن اتفاق افتاده فریاد می زده است: این از طرف سوریه است!

پس از انجام حملات تروریستی تماشاگران و بازیکنان تیم های فوتبال فرانسه و آلمان از ترس وقوع حملات جدید در ورزشگاه ماندند اما نیروهای امنیتی و رییس فدراسیون فوتبال فرانسه مدتی بعد اعلام کردند که خطر در اطراف استادیوم برطرف شده و مردم می توانند در امنیت استادیوم را ترک کنند.

مچنین گزارش‌ها از سوی دیگر حاکی از گروگان‌گیری مردم از سوی افراد ناشناس در یکی از سالن های کنسرت در شهر پاریس بود. ابتدا اعلام شد حداقل 60 نفر در این سالن به گروگان گرفته شده اند، اما آمارهای بعدی از حضور 100 گروگان حکایت داشت.

نیروهای پلیس در بیرون سالن کنسرت که پذیرای یک گروه کوچک راک آمریکایی بود قرار داشتند و کسی نمی دانست در داخل سالن گروگان‌ها در چه وضعیتی هستند.

در همین حال یکی از شاهدان عینی در گفت‌وگو با سی.ان.ان از زخمی و کشته شدن تعدادی از مردم در داخل سالن کنسرت خبر داده بود.

به گفته او و دیگر شاهدان، گروگانگیران به مدت 10 دقیقه با فریاد اقدام به تیراندازی در داخل سالن کردند که همین امر نگرانی ها درباره احتمال کشته شدن تعدادی از افراد در داخل سالن کنسرت را افزایش می داد.

به گفته شاهدان عینی گروگانگیران چند مرد جوان بودند که لباس سر تا سر سیاه به تن داشتند.

کمی بعد به نظر می رسید عملیات پلیس فرانسه برای آزاد کردن گروگانها آغاز شده است اما خبرنگاران مستقر در محل گروگان گیری در پاریس می گفتند مقامات رسمی پلیس از آنها خواسته اند به دلایل امنیتی از منتشر کردن اخبار مربوط به تلاش ها در مورد آزادسازی گروگان ها خودداری کنند اما تصاویر تلویزیونی فرانسه نشان می داد نیروهای پلیس در حال ورود به محل گروگان گیری در باتاکلان (نام سالن کنسرت) هستند. سرانجام بی.بی.سی خبر داد عملیات علیه گروگان‌گیران در باتاکلان تمام شده است. خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد گروگان‌گیران به روی مردم و افرادی که بیرون ساختمان باتاکلان بودند آتش گشوده اند. پلیس در ادامه خبر داد حداقل دو نفر از گروگانگیرانی که در باتاکلان بودند کشته شده اند.

نجات یافتگان از این حادثه روایت وحشتناکی از برخورد تروریست ها با مردم دارند. به گفته آنها تروریست ها بی هدف به مردم شلیک می کردند. یکی از نجات یافتگان به سی.ان.ان گفت: آنها جوری به ما شلیک می کردند انگار ما یک دسته پرنده هستیم!

هنوز درباره تعداد تروریست هایی که این شب هراسناک را برای مردم پاریس رقم زدند اطلاعاتی منتشر نشده است. گزارشها حاکیست تمام تروریستهایی که در گروگانگیری شرکت داشته اند کشته شده اند.


بحران در پاریس
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی آمریکایی در این زمینه خبر داده است که تمام حملات انجام شده در پاریس هماهنگ بوده و این شهر با یک عملیات تروریستی وسیع مواجه است. رویترز همچنین می گوید در هفته گذشته نگرانی های امنیتی در فرانسه بالا بوده است.

گزارش ها حاکیست گروه تروریستی داعش در شبکه توییتر عبارت «پاریس در آتش» را تکرار کرده که این جمله داعش به نوعی می تواند نشان دهنده این باشد که این گروه تروریستی مسوولیت اقدامات تروریستی پاریس را برعهده گرفته است.

وضعیت شهر پاریس بحرانی گزارش شده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر