قدیمی ترین قنات جهان در گناباد
شنبه ۲۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
431 بازدید

قنات قصبهٔ گناباد که از شاهکارهای آبی جهانه از دو رشتهٔ اصلی و شش شاخهٔ فرعی تشکیل شده‌ و مادرچاه آن در دامنهٔ شمالی سیاه کوه و مظهر کنونی قنات در جنوب محلهٔ معروف به قصبهٔ شهر (کوی شرقی) قرار گرفته است.

 به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ،قنات قصبه بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهانه که مربوط به ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ سال پیشه و تنها اثر پیشنهاد شدهٔ خراسان بزرگ به سازمان جهانی یونسکو برای ثبت است و در گناباد واقع شده است.

طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتره و عمق مادرچاه اصلی در انتهای رشتهٔ «دولاب نو» با توجه به شیب زمین حدود ۳۰۰ متر و میزان آبدهی آن بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه‌است.

قطعه سفال‌های پراکنده در اطراف دهانهٔ چاه‌های این رشته حاکی از این است که رشتهٔ قصبه واقع در کانال اولیهٔ اصلی قنات بوده که در زمان هخامنشیان حفر شده و به دنبال آن رشته‌های دیگر قنات در مواقع خشکسالی حفر شده‌است.

اما ریزش پی در پی قنات، پیشینیان را به یافتن راه چاره‌ای ترغیب کرد که طی آن در فاصله ۶۸۳ متری، قنات را به دو شاخه تقسیم کنند تا در صورت ریزش و بسته شدن یکی از کانال‌ها، آب از دیگری خارج شده و در داخل انباشته نشود.

قنات قصبهٔ شهر گناباد به لحاظ موقعیت و قدمت آن یکی از بهترین مکان‌های گردشگری این شهر محسوب شده و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر