قراردادهای جدید نفتی در هیات تطبیق قوانین
سه شنبه ۱۵ دى ۱۳۹۴
0 نظر
510 بازدید


وزیرنفت از نهایی شدن مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) از سوی هیات تطبیق قوانین خبر داد.
 به گزارش شبکه خبری صدای رسانه از  وزارت نفت، بیژن زنگنه درباره نتیجه بررسی هیئت تطبیق قوانین درباره مدل جدید قراردادهای نفتی گفت: این قرارداد بدون هیچ اشکالی در این هیات تایید شده و مشکلی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد.
کنفرانس معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی اوایل آذرماه امسال با استقبال گسترده شرکتهای داخلی و خارجی در تهران برگزار شد.
براساس مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) مقرر است که حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار شوند تا شرکتهای خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران داشته باشند. 
انتقال فناوری و شفافیت مالی یکی ازمهمترین مباحث قراردادهای تازه (IPC) محسوب می شود که براساس آن قرار است در قراردادهای تازه، کارشناسان ایرانی در کنار شرکتهای سرمایه گذار خارجی قرار گیرند تا با آخرین فناوریهای روز دنیا آشنا شوند.
همچنین افزایش ضریب بازیافت مخازن یکی از مهمترین اهداف این قرارداد است و با توجه به اینکه نیمی از میدانهای کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، هر یک درصد افزایش ضریب، معادل ٥٠٠ میلیارد دلار افزایش ثروت ملی است.
براساس این قرارداد، مالکیت مخزن قابل انتقال نیست و مالکیت واگذار نمی شود و تولید صیانتی از مخزن، یکی از مهمترین مباحث در این قراردادهاست. 
برابر این مدل از قرارداد، عملیات اکتشاف به پیمانکار واگذار می شود و باید تلاش کرد تا شرکتهای خارجی به مناطق پر ریسک صنعت نفت وارد شوند ،زیرا قاعده در دنیا این است که هزینه سنگین اکتشاف را شرکتهای خارجی تامین کنند و نباید هزینه های ملی صرف مخارج اکتشاف شود.
 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر