قلعه الموت منحصر به فردترین قلعه ایران
چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
782 بازدید

قلعه الموت که به قلعه حسن صباح معروف است در استان قزوین و در شمال شرقی روستای گازرخان (قصرخان) قرار گرفته است .

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، کوهی که قلعه الموت در آن قرار دارد از (میانه نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. 

این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری الموت محسوب می‌شود که بر فراز صخره ای به ارتفاع 2163متر از سطح دریا ست قرار دارد.

در حال حاضر،اهالیمحلخرابه‌هایاینمحوطهرا دیلمانده، اغوذین، خرازرو و زهیر کلفی می‌نامند.

همچنین در سمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی معروف به «اسیه کله چال»  وجود دارد که در بالای تپه مجاور آن، بقایای چند کوره آجرپزی نمایان است.

تنها راه ورود به قلعه الموت در انتهای ضلع شمال شرقی، چند متر پایین تر از برج شرقی دژ واقع شده که کوه هودکان با فاصله نسبتاً زیاد بر آن مشرف است،در این محل تونلی در تخته سنگ بریده شده که دارای ۶ متر طول، ۲ متر عرض و ۲ متر ارتفاع است.

در دامنه جنوبی کوه قلعه، خندقی به طول تقریبی ۵۰ متر و ۲ متر عرض کنده و آنرا از آبی که از داخل قلعه می آمده پر می کرده‌اند تا هیچ راه نفوذی از آن جبهه متصور نباشد، بر روی دامنه‌های دیگر نیز هرجا بیم بالا رفتن مهاجمان می رفته خندق‌هایی کنده شده و دیوار بالایی آنها را مورب برآورده‌اند تا امکان هر عبوری را محدود نماید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر