قیمت نفت اوپک همچنان در سقوط
سه شنبه ۰۱ دى ۱۳۹۴
0 نظر
553 بازدید

 نفت اوپک بار دیگر رکورد کمترین قیمت خود در سال 2015 را شکست ، پیش ازآن قیمت این نوع نفت به 31.63 دلار کمترین قیمت سقوط کرده بود.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، دوشنبه 30 آذر ماه، با 89 سنت کاهش نسبت به روز جمعه، 30.74 دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس آخرین به روز رسانی سایت اوپک، سبد نفتی این کارتل نفتی 7.34 دلار از ارزش خود را در مقایسه با 4 دسامبر زمانی‌که صد و هشتاد و ششمین نشست اوپک برگزار شد، از دست داده است. سبد نفتی اوپک در آن روز 38.08 دلار معامله شده بود.

روند کاهشی سبد نفتی اوپک در نخستین روز کاری بازارهای جهانی پس از نشست اوپک یعنی دوشنبه 16 آذر ماه شدت گرفت و این نوع نفت وارد کانال 36 دلاری شد، تا امروز که این شاخص نفتی پیوسته وارد کانال قیمتی جدیدی می‌شود.

قیمت جهانی نفت و به تبع آن نفت اوپک به علت فزونی عرضه در بازار و عدم وجود تقاضای مناسب با این حجم عرضه از سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی نیز هشدار داده است که فزونی عرضه جهانی نفت در سال آینده می‌تواند بدتر شود؛ این پیش‌بینی سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانی را رقم زد.

همچنین آب و هوای معتدل زمانی که تقاضا برای نفت گرمایشی را کاهش داده، عامل دیگری برای کاهش قیمت جهانی نفت عنوان می‌شود.

به گفته تحلیلگران، تقویت ارزش دلار به دنبال افزایش نرخ بهره آمریکا در هفته گذشته که مصرف نفت را گران‌تر می‌سازد، به همراه افزایش دکل‌های نفتی آمریکا بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است.

بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال 2014 به ثبت رسید 52 دلار در هر بشکه بوده است. بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی روز چهارشنبه 16 اردیبهشت ماه (6 می) به قیمت 64.96 دلار رقم خورده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر