لزوم ارتقا روابط اقتصادی و سیاسی ایران و روسیه
پنجشنبه ۰۳ دى ۱۳۹۴
0 نظر
460 بازدید

معاون اول رییس جمهوری بر ارتقا سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه متناسب با روابط سیاسی این دو کشور تاکید کرد. به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در دیدار ایگور شووالوف معاون اول نخست وزیر روسیه اظهار داشت: توسعه روابط با روسیه اهمیت فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران دارد؛ تهران علاقه مند است سطح روابط و مناسبات خود را در همه زمینه ها با مسکو ارتقا دهد. 
جهانگیری با اشاره به سفر اخیر ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور به تهران و توافقات صورت گرفته میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد، سفر معاون اول نخست وزیر روسیه نیز بتواند سرعت بیشتری در روند همکاری های فیمابین ایجاد کند. 
وی با اشاره به سطح مناسب روابط سیاسی میان تهران و مسکو افزود: روابط سیاسی دو کشور به خصوص در ماه های اخیر در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی روند رو به رشدی داشته است. 
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: معتقد هستم اراده ای که باعث توسعه روابط سیاسی دو کشور شده است، می تواند روابط و مناسبات اقتصادی فیمابین را نیز گسترش دهد. 
وی با اشاره به نزدیک شدن زمان لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران تصریح کرد: یقیناً با لغو تحریمهای ظالمانه بین المللی فرصتهای مناسبی در اختیار شرکای خارجی ایران قرار می گیرد و بی تردید کشورهایی نظیر روسیه که در روزهای سخت و دشوار تحریم با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته اند، اولویت بیشتری برای همکاری با ایران در دوران پساتحریم خواهند داشت. 
معاون اول رییس جمهوری افزود: مطمئناً ایران پس از لغو تحریمها روابط خود را در همه زمینه ها با روسیه گسترش خواهد داد و انتظار داریم دانشگاههای روسیه امکان تحصیل دانشجویان ایرانی که در دوره تحریم از تحصیل در برخی از رشته های تحصیلی همچون فیزیک هسته ای محروم بودند، فراهم نمایند. 
جهانگیری گفت: البته تحریم ها با وجود اینکه مسائل و مشکلاتی را به وجود می آورند اما در عین حال فرصت هایی را برای خوداتکایی و توسعه در اختیار کشورها قرار می دهند و جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد تجربیات دوران تحریم را در اختیار روسیه قرار دهد. 
وی با بیان اینکه هیچ پروژه بزرگ سرمایه گذاری بدون تامین منابع مالی آن از سوی کشور سرمایه گذار میسر نیست، خاطرنشان کرد: باید وضعیت تامین منابع مالی پروژه های مشترک روشن باشد و طرح ساخت نیروگاه هسته ای جدید توسط روسیه در ایران، می تواند زمینه افزایش سرمایه گذاری این کشور در ایران را فراهم کند. 
معاون اول رییس جمهور بر لزوم توسعه همکاریهای بین بانکی دو کشور برای تامین منابع مالی پروژه های بزرگ سرمایه گذاری از طریق فاینانس تاکید کرد. 
جهانگیری اظهار داشت: اجرای پروژه برقی کردن راه آهن گرمسار – اینچه برون و ساخت نیروگاه برق حرارتی بندرعباس که در سفر آقای پوتین به تهران نهایی شد نیز باید هرچه زودتر تامین مالی شود. 
وی همچنین به مسائل منطقه و وجود گروه های افراط گرا و تروریست نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مسائل منطقه امروز به نقطه ی بسیار حساسی رسیده است و گروه های جنایتکار تروریستی امنیت کشورهای منطقه از جمله ایران و روسیه را هدف قرار داده اند. 
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه امروز ایران و روسیه دارای درک مشترکی از مسائل منطقه هستند، گفت: خوشبختانه اقدامات مشترکی از سوی دو کشور برای مقابله با تهدیدات منطقه ای به خصوص تهدیدات ناشی از تروریسم در حال انجام است و البته لازم است همکاری های خود را در این زمینه افزایش دهیم. 
جهانگیری ادامه داد: گروه های تروریستی تهدیدی جدی برای منطقه به حساب می آیند و توسعه همکاری و رایزنی ها میان تهران و مسکو در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر