مجلس ایران زنانه خواهد شد؟
سه شنبه ۱۵ دى ۱۳۹۴
1 نظر
1313 بازدید

تلاش زنان ایرانی برای کسب موقعیتی برتر نه نسبت به مردان بلکه نسبت به موقعیت زنان در جامعه خود،کمتر از دو قرن گذشته در ایران آغاز شده است، مخصوصا از زمانی که سفر به کشورهای اروپایی یا همان فرنگ گسترش یافت این دگر اندیشی در زنان ایرانی مشاهده شد، زنانی که در در نیمه اول این مدت زمانی بیشتر الگوبرداری از غرب را انجام داده و در دهه های اخیر شاید با محوریت الگوی غیر ایرانی- البته منظورم منحصرا غربی نیست بلکه مدرنیته را هم شامل می شود-  پرچم فعال بودن جامعه زنان را دست گرفته و به سوی فتح قله های جامعه ای زنانه قدم بر می دارند، قدم های که گاه تند می شود و در بسیاری از زمان ها کندتر از حد تصورشان  است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسیر رشد زنان نیز ماهیتی نو بخود گرفت و از شعارهای زن برتر انگاری (فمنیسم) و برابری جنسیتی به سمت اعدالت جنسیتی پیش رفت.

میزان مشارکت زنان در طول سه دهه گذشته مخصوصا به واسطه فضای سالهای جنگ رشد بسیار اندکی  را داشته است. در طول کمتر از یک دهه گذشته همچون تغییر قشرهای اجتماعی، بلوغ نسبی احزاب و رشد میزان تحصیل کرده ها باعث شده تا به قول کارل مارکس زنان به مدد افزایش آگاهیشان بخواهند طبقه ای برای خود را تشکیل دهند  و این روزها اوج این خوداگاهی را می توان در میزان رشد ثبت نام شوندگان زن در انتخابات مجلس دهم مشاهده نمود.

تعداد کل نمایندگان زن در مجلس اول ، دوم و سوم 4 نفر، مجلس چهارم 9 نفر، مجلس پنجم 14 نفر، مجلس ششم و هفتم 13 نفر، مجلس هشتم 8 نفر و مجلس نهم 9 نفر بوده است. همواره سیستم اجتماعی ایران بر افزایش مشارکت زنان سخن رانده است اما در خانه ملت که نمادی از دموکراسی یک کشور است از میان مرز 300 نماینده فقط در مجلس پنجم است که از میان 277 نفر نماینده 14 زن بر صندلی پارلمان تکیه می زنند و این میزان در هر دوره بر خلاف شعارهای اجتماعی و کسب موقیت اجتماعی زنان با کاهش چمشگیری مواجهه بوده و مشارکت زنان در پارلمان از 5 درصد تجاوز ننموده است و تعداد کل زنان نماینده در بیشترین دوره خود و بعد ازگذشت بیش از سه دهه از تشکیل مجلس شورای اسلامی تنها 14 نفر را شامل می شود.

طبق اعلام وزارت کشور بیش از 12 هزار نفر در این دوره ار انتخابات ثبت نام کرده اند که نسبت به دور نهم با افزایش 50 درصدی رو به رو بوده و از این تعداد هزار و ۲۳۴ نفر از داوطلبان  ثبت نام کرده را  زنان تشکیل داده اند که شامل 10 درصد کل افراد است و برای هر کرسی سبز خانه ملت 4 زن در صف تایید صلاحیت شورای نگهبان می باشند.

افزایش این تعداد اگرچه نسبت به کل جمعیت داوطلبان بسیار اندک است اما نشان از میل بیشتر زنان بر کسب موقعیت های سیاسی اجتماعی داشته و خبر تغییر جدیدی از فصل  مشارکت زنان در دهه 90 شمسی را به دنبال خود دارد.

حال باید دید از این میان چه تعداد زن کرسی دائمی مجلس نهم را کسب و در کنار مردان برای 4 سال پیش رو تصمیم گیری خواهند نمود.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
سعید نریمانی
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۱۲:۴۸
سلام حضور گسترده ی زنان در عرصه ی مسائل اجتماعی نه به جهت افزایش خودآگاهی ناشی از گشودن گره ای از مشکلات جامعه ی نسوان بلکه صرفاً به منظور دستیابی به استقلال مالی، و کسب موقعیت اجتماعی برای عبور از بحران و طی مسیر پر فراز و فرود زندگیست. و متأسفانه همین تفکّر مادی آنان را روز به روز در اجتماع منزو