مسئولان امنیت غذایی جامعه را جدی بگیرند
دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵
0 نظر
1210 بازدید

اقتصاد کشور کلاً به هم پیوسته و وابسته است، یعنی نمی‌توان گفت که کشاورزی ما از صنعت بی‌نیاز است یا صنعت از کشاورزی بی‌نیاز است و یا این دو از خدمات بی‌نیاز هستند و یا این سه از صادرات و واردات که همان روابط با دنیاست بی‌نیاز هستند. نمی‌توان گفت که همه اینها از علم و تحقیقات بی‌نیاز هستند. اصولاً در دنیای امروز زندگی همه انسانها به یکدیگر پیوسته و وابسته است و توسعه و حرکت و پیشرفت کشور هم این چنین است.

اما در بخش کشاورزی، کشاورزی بخش بسیار با اهمیتی برای ما می‌باشد و تنها بحث آن اقتصادی نیست، بلکه هم حیات اجتماعی و هم امنیت ملی است،بحث امنیت غذایی یکی از بخش‌های مهم برای امنیت جامعه است و امنیت غذایی به گونه‌ای حاصل می‌شود که مردم احساس کنند بخش قابل ملاحظه‌ای از آن در کشور تولید و بخشی هم صادر می‌شود.

این کار در دنیا طبیعی است و کمتر کشوری وجود دارد که تمام محصولات خود اعم از غذایی و کشاورزی، دامی، زراعی و... را بتواند تولید کند و وارد نکند اما در عین حال مقدار اتکا مردم به تولید داخلی برای تأمین انرژی و کالری مورد نیاز به چه میزان باشد بسیار مهم است.

 امروز مقدار تأمین کالری مورد نیاز مردم ما پنجاه یا شصت درصد بوده ومعلوم است که ما هم تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم، البته رقم مطلوب صد در صد نیست. نه اینکه صد مطلوب نبوده بلکه در دسترس نیست که ما بتوانیم در تمام زمینه‌ها صد در صد تولید داخلی داشته باشیم. اما ما می توانیم با استفاده از روش ها و مباحٍث نوین در کشاورزی به این عدد برسیم.

 ما باید بهترین استفاده را از زمین و آب برده و با توجه به اینکه بارندگی در ایران کم است آب یک منبع بسیار ارزشمند بوده و باید روی آن سرمایه‌گذاری کنیم، خاک هم بسیار مهم بوده ویکی از منابع بسیار ارزشمند ماست.

درحفظ خاک مثل بهره‌وری در آب باید برنامه‌ریزی کنیم و نیزباید جلوی پیشروی بیابان را بگیریم تا خاک ما را تهدید نکند. باید مقداری از ساختمان‌سازی و توسعه شهر در مکان‌های نامناسب را متوقف کنیم، چون این کار خاک ما را تهدید کاشتهای بی‌رویه بهره‌وری خاک‌های ما را از بین می‌برد،صدا و سیما هم باید کمک کند و ساعاتی را به پخش برنامه های کشاورزی اختصاص دهد.

 این موضوع تلاش بسیاری را می‌طلبد. بهره‌وری زمین و استفاده از خاک یک مسئله است. چگونگی استفاده از ماشین‌آلات نیز بسیار مهم است. مثلاً تا چه عمق باید شخم زد تا تأثیر آن بیشتر شود واستفاده از انواع بذرها بسیار مهم است.

 تمام این موارد را باید بخش تحقیقات مورد بررسی قرار دهد و به کشاورزان ما کمک کند تا چگونه استفاده کنند و از آفات مصون بمانند. چه مقدار سموم مورد استفاده قرار گیرد؟

گاهی بعضی از محصولات ما از لحاظ بهداشتی دچار مشکل می‌شود. علت آن این است که استفاده درست از کود و سموم نشده است. وقتی میزان استفاده از سموم شیمیایی به درستی رعایت نشود ممکن است میزان محصول را بیشتر کند ولی آسیب‌های دیگری را ایجاد می‌کند وبرخی از محصولات ممکن است زیاد باشد ولی مواد غذایی لازم را به مردم نمی دهد.

 همکاری وزارت تعاون وزارت بهداشت و درمان کاملاً ضروری است، ممکن است شما در یک جایی تخصص داشته باشید و در جای دیگر آنها تخصص داشته باشند، به‌هر حال محصول باید غذای مردم بشود و غذای مردم باید سالم و مغذی باشد و مقدار مغذی بودن برای ما بسیار مهم است و تمام این موارد باید در بخش تحقیقات مورد بررسی قرارگیرد

در تمام بخش‌ها اعم از صنعت، کشاورزی، خدمات اساس نیروی انسانی است، صاحب‌نظران و کسانی که در مزرعه کار می‌کنند اساس و پایه بخش کشاورزی هستند و دانشکده‌های کشاورزی ما باید بتوانند دانشجو را به‌گونه‌ای تربیت کنند که وقتی فارغ التحصیل می‌شوند همه به دنبال او باشند، نه اینکه او به دنبال کار باشد،در تمام دنیا این گونه است که وقتی دانشجو در سال پایان فارغ التحصیلی قرار دارد تمام بخش‌های خصوصی به دنبال آنها می‌روند و آنها را استخدام می‌کنند.

ما باید کیفیت مراکز آموزشی را آن چنان بالا ببریم که بخش خصوصی در تمام حوزه‌ها فارغ‌التحصیلان مورد نیاز خود را جذب کنند، ما از این به بعد فارغ‌التحصیلان فراوانی داریم که باید در بخش کشاورزی آنها را جذب کنیم. هم اشتغال ایجاد می‌شود و هم اینکه یک فرد تحصیل کرده با تمرکز بر کار باعث افزایش محصول و سلامت آن می‌شود و اگر مشکلی بوجود بیاید زودتر متوجه می‌شود و راه مبارزه با آفات را می‌داند و می‌داند که باید چکار کند و این مسئله بسیار مهم است که ما نیروی انسانی لایق، متخصص و دلسوز تربیت کنیم.

ما نیروی دلسوز و متعهد و فداکار و ایثارگر می‌خواهیم که همان مدیریت جهادی می‌شود، اگر یک مدیریت هم علمی و هم دلسوزانه و هم ایثارگر باشد، اهدافش از اهداف شخصی فراتر رود و فقط سود خود را ملاک عمل قرار ندهد، به دنبال محصول بیشتر نباشد بلکه به دنبال محصول بیشتر همراه با کیفیت و سلامت باشد، این مدیریت جهادی مورد نظر می‌شود که رهبر معظم انقلاب هم امسال بر آن تأکید داشتند. فرهنگ و اقتصاد در کنار یکدیگر قرار دارند. شما ابتدا باید برای مردم فرهنگ درست را تبیین کنید تا در کنار آن اقتصاد خوب قرار گیرد.

 این دو با یکدیگر و در کنار هم هستند، یک بحث مسئله نیروی انسانی است که بسیار مهم است و یک موضوع هم تکنولوژی است. همانطور که در گذشته افراد با بیل دستی کار می‌کردند و سپس گاوآهن اختراع شد و یک قدم به جلو رفت، سپس تراکتور یا کمباین آمد، تمام اینها از سخت افزار گرفته تا نرم افزار تکنولوژی هستند.

یا اینکه شما بذری را پرورش می‌دهید که در برابر آفات مقاوم است یا در برابر کم آبی دوام می‌آورد، اینها کارهای بسیار مهمی است که انجام می‌شود و در زمینه تکنولوژی و فناوری مهمترین مسئله بهره‌وری درست از آب است، ما به اندازه کافی در کشور آب نداریم، یک سال خشکسالی بدتر است و یک سال بهتر است ودرکل ما به لحاظ منابع آب مشکل داریم.

یکی از مهمترین تلاش‌های ما مسئله ساماندهی آب بوده و هم اکنون شهرهای بزرگ ما هم مشکل آب دارند. بعضی اوقات مسئله آب تنها در بخش کشاورزی نیست، بلکه برای مصارف آشامیدن هم مشکل وجود دارد. امسال برای تأمین آب مردم ن با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

وقتی سخن از کشاورزی به میان می آید صنایع مرتبط با این بخش را نیز شامل می شود. تراکتور و کمباین هم که جزو صنایع قبل از محصول است به کمک می‌آید و بسته‌بندی و کنسرو کردن محصول و اقدامات بعد از آن هم به عنوان صنایع بعد از محصول به کمک می‌آید. در این راه اولین قدم برنامه‌ریزی است که اساس کار است. قدم دوم هم حمایت دولت است که با توان خود و توسط امکانات خود حمایت درستی را به عمل بیاورد. در تمام بخش‌ها از تولید، تحقیقات و ..... باید کمک شود.

حفظ جنگل و مرتع هم حفظ خاک است و هم حفظ منابع حیاتی کشور است. زندگی و اکسیژن و حیات مردم به آن وابسته است و باید تلاش بسیار زیادی در این زمینه انجام گیرد. اینها پایه‌های اصلی است که باید اقدام شود.

در برخی از بخش ها هم مثل آبزیان و محصولاتی که از آن به دست می‌آید باید تلاش مضاعفی انجام شود چون برای سلامت مردم بسیار مهم است. پروتئینی که از این منابع برای سلامت مردم تأمین می‌شود با پروتئینی که در بخش دامی‌ بوجود می‌آید متفاوت است. البته هر دو ضروری است ولی باید بیشتر به راه های افزایش عملکرد در واحد سطح با استفاده از مباحث و روش های نوین اتکا نمود.

کشورهایی که این محصولات را بیشتر مصرف می‌کنند سلامتی و امید به زندگی بیشتری دارند. باید فرهنگ ضرورت مصرف این محصولات را در بین مردم ایجاد کنیم و تسهیلاتی فراهم کنیم تا این مواد غذایی و محصولات به قیمت مناسب و سازگار با قدرت خرید مردم باشد و در اختیار آنها قرار بگیرد.

ما باید از این تکنولوژی استفاده کنیم و از تمام امکانات خود برای ایجاد یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی استفاده کنیم ، مواردی از قبیل به کارگیری علوم بین رشته ای و دستاوردهای نوین بسیار راه گشا می باشند .

حذف سیستم دلالی و واسطه گری یکی از مهم ترین حمایت هایی است که دولت م یتواند در ارتباط با حذف تورم و افزایش سود دهی و جذابیت بیشتر در بخش کشاورزی به عهده بگیرد.

اگر از کشاورز به قیمت مناسب خریداری نشود او نمی‌تواند ادامه کار دهد و زندگی کند، بنابراین در سال بعد کاشتی نخواهد داشت و تشویق نمی‌شود و توسعه پیدا نخواهد کرد. از این به بعد توسعه ما در کشاورزی کیفی است تا کمی، نمی‌توانیم سطح زیر کشت را خیلی زیاد افزایش دهیم ولی می‌توانیم کیفیت را بالا ببریم. از سوی دیگر در بازار هم باید محصول را به قیمت مناسب به مردم بدهیم. مردم چگونه می‌خواهند زندگی کنند؟ تمام این اقدامات برای این است که مردم بتوانند جنس خوب و سالم با قیمت مناسب و قابل خرید بخرند. اگر نتوانند بخرند آن محصول دیگر مصرف نخواهد داشت.

استان البرز به دلیل اقلیم و شرایط جغرافیایی، محیطی مناسب برای گسترش تولید محصولات کشاورزی است و به دلیل دارا بودن تنها فرودگاه هواپیماهای باری کشور توانائی تبدیل شدن به قطب صادرات این محصولات را دارد که البته تا کنون به دلیل مشکلاتی به این جایگاه دست نیافته است.

در دوران پساتحریم نگاه اقتصادی دولت و بخش خصوصی به ایجاد واحدهای تولیدی مشترک با توجه به موقعیت های مناسب کشور در حوزه های جغرافیایی مد نظر قرار گرفت و استان البرز نیز که دارای مزیت های بسیاری در حوزه های کشاورزی و صنعتی است، می تواند در دستیابی به این هدف، جایگاه ویژه ای داشته باشد.

توجه به صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مولفه های مهم در ایجاد درآمد و اشتغال با هدف کاهش آمار بیکاری و مشکلات جانبی آن کشور را در مسیر توسعه قرار می دهد که درسال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تکاپوی استان ها برای ظرفیت شناسی دراین حوزه آغاز شده است.

البرز هم که زمانی باغ شهر بوده است، امروز با وجود پتانسیل هایی مانند فرودگاه پیام و منطقه ویژه اقتصادی در تلاش برای همراهی با دولت تدبیر و امید است تا توانایی های خود را در کشور بیشتر اجرایی کند.

اما یکی از ظرفیت های مهم البرز تولیدات و محصولات کشاورزی است که به لحاظ پتانسیل های اقلیمی توانسته در سطح ملی و بین الملل عرض اندام کند .برای صادارات این محصولات مشکلات و موانعی در حوزه تولید است که از جمله آن به ایجاد پایانه صادرات کشاورزی برای رقابت در عرصه ملی و بین الملل می توان اشاره کرد که این مهم در سالجاری از سوی متولیان اقتصادی و دست اندرکاران صادرات مورد توجه قرار گرفته است.

استان البرز برغم اینکه کوچکترین استان کشور از لحاظ مساحت است، اما ظرفیت های مناسبی در حوزه تولید و سردخانه ای دارد که توانایی های استان در صادرات را افزایش داده است،استان البرز به عنوان اولین صادر کننده 'تره بار' کشور با وجود مشکلات فراوان، از بدو ورود به بحث صادرات تا به اکنون درسال گذشته 20هزار تن میوه صادر شد که میوه های سردرختی شامل هلو ، سیب ، شلیل ، زرد آلو ،گلابی و گیلاس بوده است .

با وجود مشکل آب  در استان البرزسالانه 4/1 میلیون تن تولیدات زراعی و 540 هزار تن محصولات باغی و 560 هزار تن تولیدات دامی این استان است ودومین معضل بزرگ در بخش کشاورزی در استان البرز تغییر کاربری اراضی می باشد همجواری البرز با تهران سبب تغییر کاربری اراضی این استان و سوء استفاده از این اراضی می شود.

پیگیری وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری در سال های اخیرباید بسیار جدی باشد و سومین مشکل در بخش کشاورزی استان البرز کمبود منابع مالی است بطوریکه بسیاری از طرح ها به صورت نیمه تمام و یا فقط طرح پیشنهادی باقی می ماند.

بلاتکلیفی شهرک های دامداری و گلخانه ای در این استان شاهد اصلی این مشکل می باشد این شهرک ها علیرغم مصوب شدن هنوز بلاتکلیف هستند و کمبود نیروی انسانی، فضای اداری و نیروی کارآمد و مجرب را از دیگر مشکلات در این استان می باشد،محول شدن مدیریت تنظیم بازار استان و ایجاد شرکت شهرک های کشاورزی عواملی برای تغییر و ارتقای ساختار اداری این سازمان است.

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز در این راستا به عنوان یک نهاد غیردولتی با مدون کردن قوانین و آئین نامه های خاص در بخش کشاورزی در جهت نهادینه کردن این بخش و اجرای سیستماتیک پروژه های کشاورزی قدم برداشته این سازمان با حمایت از فعالیت های بخش کشاورزی در تمامی محورها از طریق برنامه ریزی های مدون و مشخص توانسته است پشتیبانی و حمایت خود را از این بخش به صورت کاملاً حرفه ای و تخصصی اعمال نماید. همچنین تربیت نیروی ماهر و متخصص ، ارتقاء مهارت های حرفه ای و شغلی در بخش های متنوع کشاورزی ، آموزش های فنی و میدانی ، حمایت از مشاغل خانگی در بخش کشاورزی ، تعامل و ارتباط با سایر بخش های مرتبط با کشاورزی در استان ، معرفی افراد توانمند و متخصص و کارآمد به متقاضیان و کشت و صنعت های تولیدی در این بخش ، صدور پروانه های حرفه ای و تربیت مهندسین مشاور و مهندسین ناظر و رتبه بندی افراد حقیقی و حقوقی نمونه ای از فعالیت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در استان البرز می باشد که امید است با حمایت از مسئولین و بخش های دولتی این سازمان بتواند با شتاب بیشتری به اهداف از پیش تعیین شده در بخش تولید کشاورزی برسد ، خصوصاً در شرایط کنونی که به نظر بنده مهم ترین راهکار و روش در رسیدن به اقتصاد مقاومتی و شکستن سد تورم و رکود افزایش تولیدات کمی و کیفی در بخش کشاورزی می باشد و همچنین رونق اقتصادی و شکوفایی کشور در ارتباط تنگاتنگ با تولید غذا و امنیت غذایی است مهم ترین مولفه های توسعه پایدار به سیستم کشاورزی کشور گره خورده است.  

کیوان شریفی-عضو شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان البرز

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر