نشانه های اولیه بیماری ام اس را بشناسید
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
0 نظر
218 بازدید

از نشانه های اولیه بیماری ام اس این است که این بیماری می تواند به عصب نوری شما حمله کند و منجر به مشکلاتی در دید شود.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ تماشای بیش از حد صفحه تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر مشکلاتی در بینایی ایجاد می کند. اما اگر شما از یک بینایی دوگانه رنج می برید می بایست به پزشک مراجعه کنید.

بینایی دوگانه به آن منظور است که بینایی برای مدت کوتاه یا طولانی در یک چشم با چشم دیگر متفاوت باشد. این تفاوت می تواند در تشخیص رنگ ها به خصوص رنگ قرمز مشهود باشد. علاوه بر این در بیماری MS ممکن است حالت ” نوریت نور” رخ دهد. یعنی اختلالاتی در پوشش عصب بینایی به وجود آید.  در صورتی که شما به MS مبتلا باشید علائم اختلال در بینایی طول می کشد و به ندرت بهبودی پیدا می کند.

خستگی مزمن را جدی بگیرید

خستگی می تواند هفته ها ادامه داشته باشد. و حتی با خواب کافی هم بر طرف نشود.

هر فرد ممکن است احساس خستگی داشته باشد، این حالت کاملا طبیعی است. اما اگر این وضعیت طول بکشد و با خوابیدن بر طرف نشود و در طول هفته ها به همین منوال باشد، بی شک خستگی شما ناشی از بروز علائم MS است.

مهم نیست که سن و سال شما چقدر است، چقدر سعی کردید با خواب کافی خستگی را بر طرف کنید و . . . در صورتی که بیش از یک الی دو هفته مدام احساس خستگی داشتید پس از کنترل تیروئید، کم خونی و کمبود ویتامین ها با پزشک خود در مورد MS هم مشورت داشته باشید.

MS با اسپاسم عضلات همراه است

 سوزش عضلانی و بی حسی موضعی می تواند برای چند روز ادامه پیدا کند  اما بیشتر از آن خطرناک است و می تواند از نشانه های اولیه بیماری ام اس باشد.

در صورتی که زمان طولانی در یک موقعیت می نشینید، ممکن است با احساس سوزش عضلات مواجه شوید.

حس سوزن سوزن شدن عضلات یکی از نشانه های مولتیپل اسکلروزیس است، در صورتی که گرفتگی شدید در عضلات داشتید یا بی حسی موضعی را احساس کردید حتما با پزشک خود صحبت کنید. البته این علائم بیشتر در زنان دیده می شود و گرفتگی عضلات در زنان بسیار وخیم تر از آقایان است.

حواستان به حافظه باشد

نشانه های اولیه بیماری ام اس

در بیماری MS فرد دچار نوعی فراموشی می شود و بسیاری از وقایع و رویدادهایی را که همیشه به خاطر داشته را فراموش می کند.

فراموشی یک نوع اختلال حواس و حافظه است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. فراموش کردن این که کلیدهای خانه را کجا گذاشته اند، فراموش کردن تاریخ تولدی که همیشه به خاطر می آوردید و . . . می تواند علائم مهمی باشند. در واقع این حافظه است که رو به زوال می رود. بنابراین حتما می بایست در این مورد دقت کنید و اگر این فراموشی ها زیاد شد، با پزشک خود درمیان بگذارید.

اگر مشکوک به مشکلات شناختی هستید نشانه ای از بروز یک مشکل بسیار بزرگ در شما دیده خواهد شد. حتما مشکلات حافظه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه موارد کاملا بی عیب و نقص هستند.

سرگیجه های پی در پی از نشانه های اولیه بیماری ام اس

از نشانه های اولیه بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس، سرگیجه است.

ممکن است شما در حالت ایستاده بیشتر به سرگیجه دچار شوید، البته سرگیجه می تواند علامت بسیاری از بیماری های دیگر مانند عفونت گوش داخلی یا جابه جایی دیسک گردن هم باشد. اما علائم ناشی از ضایعات مغزی که بین ورودی های بصری وفضایی تعادل را بهم می زند منجر به سرگیجه می گردد.

معمولا بیماری MS با سرگیجه های مبهم شروع می شود.

مشکلات جنسی

تحریکات جنسی در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. بنابراین جای تعجب نیست اگر شخصی که به MS مبتلا شد تحت تاثیرات مخرب در این زمینه باشد. در مطالعات اخیر نشان داده شده است که ۹۱ % مردان و ۷۲ % زنان مبتلا به MS دارای مشکلات ارگاسم هستند.

هر چند که این مشکل خیلی به ندرت می تواند نشانه اولیه بروز MS باشد، اما به این نکته هم توجه داشته باشید.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر