نشست پیام نور و اداره زندان های البرز
سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
578 بازدید

 دانشگاهیان پیام نور البرز با اداره کل زندانهای استان با هدف اجرای"آموزش برای همه زندانیان در دوران ندامت "نشست مشترک برگزار کردند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ در راستای همکاری مشترک دانشگاه با اداره کل زندانهای استان، رئیس دانشگاه،معاونان،روسای نظارت و ارزیابی و پژوهش میزبان مسئولین اداره کل زندانها بودند.در این نشست شرایط همکاری در موضوعات آموزش زندانیان،جلسات مشاوره روان درمانی با هدف ایجاد انگیزه در آنها و سایرمسائل و مشکلات پیرامون زندان ها و راه کارهای حل مشکلات مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

دکتر کریمی رئیس دانشگاه پیام نور  از اهمیت آموزش زنداندانیان در قالب طرح و ایده ای که مشوق آنها جهت تغییر ساختار و نوع تفکر و زندگی آنها جهت بازگشت کم خطر و شاید بیخطر به جامعه باشد،سخن گفت.
وی افزود:نگاه کلان این است که استان البرز با همفکری و همیاری اداره کل زندانها و سایر دستگاههای اجرایی استان، موضوع بازگشت سالم زندانیان به آغوش خانواده و جامعه را به عنوان مرکز پایلوت کشور با تکیه بر پیامدهای مثبت انسانی در عرصه جهانی پیگیری کند.
رئیس دانشگاه ادامه داد: تشویق محکومان (حتی ایجاد امیدواری برای خانواده های آنها )به تلاش برای ارتقاء مدرک تحصیلی و ادامه تحصیل، برگزاری دوره های حرفه ای و کار آفرین به همراه دریافت گواهی معتبر و اطمینان از وجود محلهایی برای کار و فعالیت درآمد زا پس از اتمام دوران محکومیت به ویژه برای زندانیانی که دوران محکومیتشان طولانیست،انگیزه بسیار خوبی برای تلاش در اجرایی شدن همکاری دانشگاه با اداره کل زندانهاست ومجموع این انگیزه ها باعث عدم بازگشت آنها به ارتکاب جرم و زندان خواهد شد.
مدیر کل زندان های استان البرز که از مدیران باسابقه کشور و از صاحب نظران عرصه زندان و زندانبانیست؛سازمان زندانها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور را، سازماني مستقل كه به طور مستقيم زير نظر رييس قوه قضاييه انجام وظيفه مي‌نمايد معرفی کرد.
از نظر وی و طبق تعاریف استاندارد،زندان محلي است كه در آن محكوماني كه حكم آنان قطعي شده است با معرفي مقامات قضايي صلاحيت دار قضايي و قانوني براي مدت معين يا به طور دايم به منظور تحمل كيفر، با هدف حرفه آموزي، بازپروري و بازسازگاري نگهداري مي شوند.
وی طرح آموزش حین دوران محکومیت با ویژگیهای مطرح شده از سوی رئیس دانشگاه را بسیار ارزشمند عنوان کرد و ادامه داد:قانون ششم توسعه کشور صراحتا" قوه قضائیه را ملزم به کاستن جمعیت کیفری کشور می کند.
باقری با تاکید بر "مجازاتهای جایگزین سالب آزادی" گفت:­ زندان محلی برای اصلاح مجرمان و متخلفان است و منظور از کاهش جمعیت کیفری استان به هیچ عنوان رهایی مجرمین سابقه دار و بر هم زنندگان نظم و امنیت جامعه نیست بلکه هدف از اعمال این برنامه برخورداری زندانیان مستحق از آن و همچنین کاهش جمعیت ورودی به زندان ها از طریق پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات است.
این مقام مسئول با اشاره به هزینه های بسیار بالای امور زندانیان و مسائل خاص زندان و زندانبان، سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: متاسفانه هنوز هم نگرش جامعه به زندانیان و خانوده آنها منفی است که لازم است این دیدگاه با آموزشهای پایه ای از طریق دانشگاه و رسانه تغییر کند. بطور مثال اگر سوء پیشینه برای زندانیان در تخلفات سطحی و سبک نادیده گرفته شود تعداد برگشت زندانیان به زندان کاهش خواهد یافت و امیدواریم با طرح پیشنهادی که بطور مشترک با دانشگاه پیام نور استان خواهیم داشت بتوانیم نتایج مثبتی را در کاهش این جمعیت محجور که شدیدا" نیاز به حمایت دارند،ارائه کنیم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر