نقش همسر در درمان افسردگی پس از زایمان
سه شنبه ۰۱ دى ۱۳۹۴
0 نظر
564 بازدید

افسردگی پس از زایمان موضوعی است که گریبان گیر بسیاری از خانم ها می شود ، در این وضعیت همسر می تواند نقش بسیار مهمی را در درمان و بهبود وضعیت خانم ایفا کند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ اکنون پدر شده اید و با وجود خستگی ها و فشارهای تازه از داشتن یک کودک زیبا، خوشحال و هیجان زده اید و تولد فرزند یک اتفاق تازه در زندگی تان است اما یک موضوع غیر قابل پیش بینی در حال وقوع است، همسرتان حال خوبی ندارد.

در این موضوع در رابطه با نقش و وظایف مرد در زمان افسردگی اشاره خواهیم کرد.

شاید نتوانید دقیقا احساسات مادر را درک کنید اما متوجه می شوید که او در شرایط سختی قرار گرفته و ممکن است در تمام روز غمگین باشد و بی وقفه گریه کند، شاید بگوید که آنقدرها مادر خوب و توانمندی نیست با اینکه بارها به او اطمینان داده اید که او یک مادر خوب و شایسته ای است و با خشونت و عصبانیت او  روبرو شوید.

نمی توانید مطمئن باشید که او دچار افسردگی پس از زایمان  شده است پس او را از این موضوع نترسانید، شاید بعد از مدتی این مشکل رفع شود، تنها چیزی که می دانید این است که او خوشحال نیست و همین موضوع باعث می شود تا شما هم بعد از مدتی از تولد فرزند خوشحال نباشید.

از این که نمی دانید چگونه رفتار کنید ناراحت نشوید، کار مهمی که باید انجام بدهید، درک کردن ناراحتی مادر است؛ ابتدا به دنبال علائم بیماری افسردگی پس از زایمان باشید، اگر اطمینان پیدا کردید که مادر افسرده است به دنبال راه چاره باشید.

بارداری و مادر شدن علائم روحی متفاوتی در زنان ایجاد می کند، بعضی از آنها بعد از زایمان به شدت با انگیزه و پرانرژی هستند و بعضی دچار افسردگی حادی می شوند؛ زنی که زایمان کرده و افسرده است، به همه چیز متفاوت نگاه می کند. این علائم هشدارهایی هستند برای اینکه بدانید آیا همسرتان افسردگی دارد یا خیر:

ـ عصبانیت: زنی که دچار افسردگی پس از زایمان است نسبت به همه مسایل بسیار حساس و زود رنج است، همسر، فرزند بزرگتر، گریه های نوزاد می توانند او را آنقدر عصبانی کنند که شاید هرگز چنین رفتاری را در او ندیده باشید و ممکن است بر سر هر کسی فریاد بزند؛ او می داند که این رفتار غیرعادی است و نباید کسانی که دوستش دارند را تا این حد آزار بدهد اما رفتار وی از کنترلش خارج است.

درست فکر نکردن: افسردگی پس از زایمان می تواند باعث تصمیم گیری های غلط و فکرهای منفی در همسرتان بشود؛ او ممکن است فراموشکار شود و حتی کلمات را اشتباه به کار ببرد.

اندیشه های ترسناک: کسی که دچار افسردگی می شود نمی تواند فکرش را در مسیر درستی هدایت کند و معمولا افکار ناراحت کننده و ترسناک او را درگیر می کنند. اگر همسرتان مرتب جملاتش را با عبارت «چی می شد اگه. . . » «اگه اینطوری شه ...» شروع می کند و به حوادث تلخ و ترسناک می پردازد، زنگ خطر به صدا در می آید.

بی خوابی: مادر زمانی که نوزاد خواب است باید بخوابد؛ اگر همسرتان شبها با بی قراری بیدار می شود او حتما دچار مشکلات جدی است، همه مادران در سال های اول مادر شدن بسیار خسته هستند؛ اما اگر او مرتب از فشار و خستگی گله می کند و حتی نمی تواند با وجود کمک های شما کمی آرامش داشته باشد، بخوابد و یا به کارهای شخصیش برسد او از مساله ای جدی رنج می برد و به کمک های شما نیازمند است.

کارهای که می توانید برای همسرتان انجام بدهید:

۱ـ با افسردگی پس از زایمان آشنا شوید و دلایلش را بفهمید

احساس غم پس از زایمان یک دوره طبیعی پس از زایمان است و بعد از یک یا دوهفته از زایمان از بین می رود. این مساله یک بیماری ذهنی و روانی نیست و با درک و کمک اطرافیان به ویژه همسر خود بخود از بین می رود.

۲ـ نگرانیتان را با مادر در میان بگذارید

 اگر احساس می کنید همسرتان دچار افسردگی پس از زایمان است در گام بعدی با او در این مورد حرف بزنید. اجازه بدهید او از نگرانی شما در مورد مشکلاتش باخبر شود و از همسرتان بخواهید تا احساساتش را با شما در میان بگذارد. او را مطمئن کنید که هر اتفاق ناخوشایندی که پیش می آید به خاطر ضعف مادری او نیست.

۳ـ از مشاوره روانشناس کمک بگیرید          

مطالعات نشان می دهند مادران جوانی که دچار این افسردگی هستند به راحتی درمان می شوند و افسردگی کمترین اثرمنفی را بر خانواده، همسر و فرزندان می گذارد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر