نیاز خبرنگاران به انجمن صنفی
پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴
0 نظر
594 بازدید

دکتر محمد علی وکیلی (مدیرمسئول روزنامه ابتکار) و ژاله فرامرزیان (دبیرکل انجمن روزنامه نگاران زنان ایران) در پنجمین نشست تخصصی با جایگاه انجمن های صنعتی حضور پیدا کردند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه این فعالان رسانه با حضور در نشست «جایگاه تشکل ها و انجمن های صنفی مطبوعات در ایران» نسبت به فقدان انجمن صنفی روزنامه نگاران به شکل واقعی و اثرگذار هشدار دادند.

در این نشست فرامرزیان گفت: تشکل های صنفی کارکرد اجتماعی دارند، در حالی که احزاب کارکرد سیاسی دارند و تشکل های صنفی باید با سلول های جامعه احساس تقاضا را داشته باشند تا این ساختار شکل بگیرد. تشکلهای صنفی که از طرف دولت ها و حاکمیت ها پیش‌بینی می‌شوند و در نهایت ایجاد می‌شوند عملاً نمی توانند کارکرد اجتماعی داشته باشند.

وی تأکید کرد تشکل های صنفی مجموعه ای از افراد هستند که ظرفیت ها و منابعی از دولت را به عنوان جریان مدنی به خودشان اختصاص می دهند که این خودش ناقض نظام های اجتماعی فعال است که باید در عرصه جامعه و فعالیت های مدنی شکل بگیرد.

دبیرکل انجمن روزنامه نگاران زنان ایران افزود که بحث رسانه علاوه بر بقیه موضوعات اجتماعی یک مسئله دیگری هم دارد که صنفش شاغلین بازیگران جریان آزادی و تفکرند و در نتیجه با این شکل گیری جریان مدنی، انطباق بیشتری دارند تا سایر موضوعاتی که تشکل ها و صنوف دیگری که با آن مواجه هستند.

فرامرزیان اظهار کرد که شکل‌گیری این صنوف مستلزم آن است که احساس آزاد بودن در آن ها به گونه ای باشد که با احساس علاقه و تمایل همراه باشد. متأسفانه شکل گیری تشکل های صنفی در کشور ما با دو مسئله جدی روبه‌رو است: کاملاً کارگری و کاملاً امنیتی دیده می شود، از هر دو وجه هیچ تناسبی بین رسانه و مسائل رسانه ای وجود ندارد. به همین دلیل است که وقتی نشست تشکل روزنامه نگاری شکل می‌گیرد صنف روزنامه نگاری احساس نمایندگی در مورد این تشکل ها نمی کنند که هم نظراتشان را مطرح کنند و هم از دیدگاه دیگران مطلع بشوند.

وی گفت: مطالبه جدی ای که در دولت آقای روحانی از ابتدا وجود داشته ایجاد انجمن صنفی روزنامه نگاران به شکل واقعی و اثرگذار است که باید به نحو مطلوبی هم پاسخ داده شود. اگر قبول داشته باشیم که جریان رسانه ای یک جریان فضای اجتماعی است، دولت این پتانسیل و ظرفیت را باید پاسخ دهد تا این روند ادامه پیدا کند.

فرامرزیان اظهار کرد که به هر حال اقدام قطعی و قانونی برای تشکیل انجمن صنفی تا به حال انجام نشده و بالاخره نظام صنفی مطبوعات هم مانند نظام پزشکی، مهندسی، مدیران و ورزشکاران و... باید در جریان فعالیت های دولت قرارگیرد، چرا که نظام های صنفی می توانند تنظیم کننده های مناسب در جامعه باشند و علاوه بر تشکل های دولتی که بازیگران جامعه مدنی هستند، صنوف هم می توانند بدون دخالت مستقیم دولت وارد عرصه اجتماعی شوند.

در ادامه این نشست وکیلی وجود انجمن صنفی را در حرفه خبرنگاری یک خلاء بزرگ دانست که به طور مشروع و فراگیر و البته برآمده از جامعه خبرنگاری نیست. این مطالبه جامعه رسانه ای است و البته پاسکاری هایی که در این زمینه شده است زیبنده این حوزه نیست.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر