هدر رفتن سرمایه با تخریب زودهنگام ساختمان ها
یکشنبه ۰۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
516 بازدید

مشاور مدیریت و تأمین مالی وزیر راه و شهرسازی از هدر رفتن 27 میلیارد دلار از سرمایه کشور به دلیل تخریب زودهنگام ساختمان ها،خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ حسین عبده تبریزی مشاور مدیریت و تأمین مالی وزیر راه و شهرسازی  در این خصوص افزود: ساختمان هایی که می توانستند بیش از 40 و یا 50 سال عمر کنند هم اکنون در پایان 20 و یا 30 سال تخریب می شوند و اینگونه سرمایه های کشور را به هدر می دهند.
وی گفت: خوشبختانه این تخریب ها بیشتر در زمینه ساختمان های کوچک مقیاس بوده است و در حوزه ساختمان های بلندمرتبه و بزرگ کمتر به دنبال تخریب بوده ایم.
وی، دلیل وجود چنین پدیده ای را دادن اطلاعات غلط از سوی شهرداری ها به سرمایه گذاران عنوان و خاطرنشان کرد: در حالی که شهرداری ها باید سرمایه گذاران را به نوسازی خانه های فرسوده ترغیب می کردند، به ساخت و ساز در اراضی تازه هدایت کردند که نتیجه اش وجود این همه خانه خالی در تهران و کشور است.
وی با بیان اینکه ارقام سرمایه گذاری در بلندمرتبه سازی بسیار بالاست، افزود: نمی توان با استفاده از روش های سنتی تأمین مالی بناهای کوتاه در این بخش سرمایه گذاری کرد.
وی افزود: در خرید بناهای بلند باید وام خرید به میزانی باشد که قدرت خرید مصرف کننده را تقویت کند و با شیوه های معمول کنونی تسهیلات بانکی نمی توان واحدهای بناهای بلند را به فروش رساند.
وی با یادآوری چگونگی خرید اینگونه واحدهای ساختمانی با استفاده از بازار رهن، گفت: پیش از انقلاب بانک رهنی وجود داشت که در آن زمان وام های بلندمدت 30 تا 40 ساله به مردم می فروخت و حتی برای پیدا کردن مشتری های بیشتر، بازاریابی فروش تسهیلات انجام می داد. 
مشاور وزیر راه و شهرسازی با یادآوری موافقت اخیر بانک مرکزی با پرداخت وام 100 میلیون تومانی به انبوه سازان یادآورشد: یکی دیگر از مباحث اقتصاد بلندمرتبه سازی، بحث اجاره واحدهای ساختمان های بلند است. در دنیا فروش واحدهای بناهای بلند رایج نیست و به طور عمده این سازه ها را به صورت اجاره های بلندمدت مدت و به شکل لیزینگی به افراد واگذار می شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر