هلند،جدیدترین شریک آبی ایران
یکشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
625 بازدید

در حالی تفاوت های بسیاری در میزان دسترسی به آب میان ایران و هلند وجود دارد این کشور به عنوان جدیدترین شریک آبی ایران با هدف افزایش بهره وری در بخش کشاورزی  به همکاری با ایران می پردازد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، در دیداری که «اسکندر زند» رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با «هنک کامپ» وزیر امور اقتصاد هلند داشت، صحبت هایی بر روی همکاری ایران و هلند و انتقال تجربیات در زمینه تولید بهینه محصولات کشاورزی و بهره وری آب در کشاورزی شد و وزیر هلندی از افزایش بهروه وری آب، اصلاح نباتات، مدیریت آفات و بیماری ها و تولید گل و گیاه به عنوان زمینه های خوب همکاری دو کشور نام برد.

رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این خصوص گفت: جمهوری اسلامی ایران و هلند با توجه به سابقه طولانی بخش تحقیقات کشاورزی زمینه های زیادی برای همکاری در بخش شناسایی و مبارزه با آفات ، تولید ارقام جدید زراعی و باغی، تحقیقات بیولوژیک، مرفع داری و آبخیزداری و تولید هسته های اولیه بذر دارند .

وزیر امور اقتصاد هلند همچنین در دیدار با «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی ایران تصریح کرد: از آن جهت که یکی از تخصص‌های کشور ما بهینه‌سازی مصرف آب است ایران و هلند در زمینه بهینه‌سازی مصرف آب می‌توانند تعاملات مشترکی داشته باشند .

در حالی هلند به عنوان جدیدترین شریک آبی ایران قرار است در بخش اصلاح و افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی ایران به انتقال دانش و تجربیات و همکاری پژوهشی و شاید اجرایی در آینده اقدام کند که تفاوت های معناداری در میزان دسترسی به آب و روند توسعه کشاورزی در دو کشور وجود دارد.

متوسط بارش های سالانه در ایران در حدود 205 تا 245 میلیمتر است در حالی که متوسط بارش های سالانه در کشور هلند 1000 میلیمتر است. روند توسعه کشاورزی در هلند نیز بر پایه تجهیزات و تکنولوژی های نوین پایگذاری شده، در حالی که در ایران علاوه بر توسعه کشاورزی مکانیزه و کشت گلخانه ای، شاید رونق و توسعه کشاورزی سنتی و غرقآبی نیز در برخی نقاط کشور هستیم.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر