هموارسازی پرواز بوئینگ به ایران
شنبه ۲۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
422 بازدید

مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ مسافربری آمریکایی به ایران توسط  رئیس جمهور آمریکا به امضا رسید.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛با دستور باراک اوباما مبنی بر صدور مجوز فروش هواپیمای مسافرتی به ایران راه پرواز بوئینگ به ایران هموار شد و از این پس شرکت‌های آمریکایی و به طور خاص بویینگ میتوانند به شکل عادی نسبت به فروش هواپیمای مسافرتی به ایران اقدام کرده و به این ترتیب توپ در زمین ایرلاین‌های ایرانی خواهد بود تا بتواند با استفاده از این فضا انتخاب‌های خود را در بازار جهانی متنوع کند.
با نهایی شدن توافق هسته‌ای که اصلی‌ترین اثر آن لغو محدودیت‌ها و تحریم‌های اعمال شده علیه اقتصاد ایران است، بخش‌های مختلف اقتصاد کشور خود را آماده کردند تا از این فضا حداکثر استفاده را ببرند.
در این بین قطعا صنعت هوایی ایران با توجه به محدودیت‌های طولانی‌ مدتی که در طول دهه‌های گذشته متحمل شده یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی است که امید بسته جایگاه خود را در فضای پس از تحریم ارتقاء بخشد.
ساخت و تجهیز فرودگاه‌های نوین در سطح کلاس جهانی در ایران، برنامه‌ریزی برای خرید 400 هواپیمای مسافرتی جدید در طول سال‌های آینده و البته برپایی مقدمات لازم برای وارد کردن سرمایه‌گذاران بین‌المللی بزرگ به کشور تنها بخشی از برنامه‌های ایران در ایام پس از تحریم را می‌سازد.
در این چارچوب مذاکره مستقیم با غول‌های هواپیمایی ایران که می‌تواند بار دیگر میانگین سن ناوگان کشور را کاهش داده و ارزش آن را افزایش دهد جزو اصلی‌ترین برنامه‌های کشور بوده که البته با توجه به محدودیت‌های موجود بر سر انجام تجارت مستقیم با آمریکا تمرکز اصلی آن بر روی بازاریابان شرکت ایرباس قرار گرفته است.
مذاکرات ایران با فرانسوی‌ها برای خرید ایرباس از هفته‌های پایانی مذاکرات هسته‌ای و با سفر آخوندی به فرانسه کلید خورد و پس از آن نیز در جریان حضور فابیوس در ایران ادامه پیدا کرد، تا جایی که ایرباس چند روز قبل رسما اعلام کرد آماده ورود با تمام قدرت به بازار ایران پس از تحریم هست.
در این میان محدودیت‌های موجود بر سر تجارت مستقیم به آمریکا جای خالی بویینگ به عنوان دیگر غول هواپیماسازی جهان در این مذاکرات را به وضوح نشان داد تا هرچند در طول هفته‌های مختلف صحبت از مذاکراتی با این هواپیماساز آمریکایی مطرح شود، اما با توجه به محدودیت‌های موجود عملا ایرباس فضای رقابت با بویینگ را بگیرد.
حال بعد از صدور این مجوز باید دید که با توجه به محدودیت منابع مالی شرکت‌های هواپیمایی آیا امکان خرید هواپیماهای نوساز وجود خواهد داشت یا دولت خود باید به این عرصه ورود کند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر