همکاری ایران و فرانسه برای کاهش آلودگی هوا
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
0 نظر
144 بازدید


رئیس سازمان محیط زیست کشور از همکاری ایران و فرانسه در خصوص کاهش آلودگی هوا، مقابله با پدیده گرمایش جهانی و تقلیل انتشار گازهای گلخانه ای خبر داد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد با مبادله سند تفاهم نامه همکاری زیست محیطی میان تهران و پاریس در جریان سفر رییس جمهور به فرانسه تلاش های عملیاتی و ملموس برای همکاری های دوجانبه در زمینه آلودگی هوا، مقابله با پدیده گرمایش جهانی و تقلیل انتشار گازهای گلخانه ای آغاز می شود.
ابتکار افزود: با استفاده از تجربه گذشته همکاری بین ایران و فرانسه در زمینه آلودگی هوا که حدود یک دهه پیش برای شهر شیراز با طراحی شبکه سنجش و پایش کیفیت هوا و توسعه مدل ریاضی شبیه سازی پخش و پراکنش غلظت انواع آلاینده ها صورت گرفت، ضروری به نظر می رسد ایجاد نوعی همکاری که علاوه بر مخاطب قرار دادن مباحث آلودگی هوا در مقیاس شهری و محلی، زمینه ساز اقدامات عملی در مقابله با گرمایش جهانی و اجرای توافق نامه پاریس باشد، صورت گیرد. 
معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: توافقنامه پاریس در قالب برنامه مشارکت ملی داوطلبانه ایران به تصویب هیات وزیران رسیده و در پیش نویس سند برنامه ششم توسعه کشور نیز به نحوی گنجانده شده که متضمن گام های مهمی در این زمینه باشد. چرا که ایران براساس محتاطانه ترین برآوردها بین نه دهم تا یک و نیم درجه سلسیوس افزایش دما را نسبت به صد و پنجاه سال گذشته داشته و با توجه به تغییر الگوهای بارشی و تهدید منابع آب شرب باید اقدام لازم را در این زمینه انجام دهد. 
توافق پاریس در دسامبر 2015 برای نیل به مقابله با پدیده گرمایش جهانی صورت گرفت.
هدف از توافق پاریس جلب حمایت تمامی کشورها اعم از توسعه یافته و در حال توسعه در دستیابی به اهدافی جامع و قابل قبول همه کشورها در زمینه تغییرات آب و هوایی و مقابله با افزایش دمای زمین و انتشار گازهای گلخانه ای است.
به گفته ابتکار آماده سازی بخش کشاورزی و جنگل برای سازگاری با افزایش میانگین دما، تالاب ها و حفاظت اکوسیستم های زنده و مدیریت بر پسماندهای الکترونیک در چارچوب کنوانسیون بازل که مرکز منطقه ای آن در ایران فعال است ، منافع این همکاری به تمام کشورهای هم مرز ایران به ویژه کشورهای عضو اکو تعمیم یابد. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر