واکسن آنفلوآنزا به اندازه کافی در کرمان وجود دارد
سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
529 بازدید

واکسن آنفلوآنزا به اندازه کافی در کرمان وجود دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: کمبودی از واکسن آنفلوآنزا و دارو تا به حال در این استان گزارش نشده است.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ دکتر علی اکبر حق دوست رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این مورد ابراز کرد: معاونت غذا و داروی دانشگاه به دقت کمبودها را رصد و به وزارتخانه گزارش می کند.
وی افزود: لازم است از وزارت بهداشت تشکر کنم که در این مدت حمایت کننده خوبی در زمینه واکسن و داروها بودند و سهمیه های خوبی را به دانشگاه های علوم پزشکی استان و جنوبشرق کشور اختصاص دادند تا ما از این نظر احساس کمبود نکنیم.
استان پهناور کرمان چهار دانشگاه علوم پزشکی در شهرهای کرمان، رفسنجان، بم و جیرفت دارد.
حق دوست اضافه کرد: واکسن آنفلوآنزا نیز به اندازه کافی برای کسانی که خطر بیماری در آنها زیاد است وجود دارد اما اکنون تزریق واکسن برای افراد سالم نیاز نیست و اگر هم تزریق شود برای اثربخشی آن حدود سه هفته طول می کشد که تا آن موقع به لطف خدا اپیدمی بیماری فروکش خواهد کرد. 
وی تاکید کرد: واکسن برای کسانی که نیاز دارند در بیمارستان ها، درمانگاه های خاصی که در سطح شهر کرمان مشخص کرده ایم و داروخانه ها وجود دارد. 
حق دوست گفت: همچنین در مورد دارو طبق برنامه ریزی هایی که هر روز رصد و آیین نامه هایمان را مدیریت می کنیم کمبودی وجود نداشته و از این نظر در شهر کرمان و شهرستان های استان کمبودی گزارش نشده است. 
وی تصریح کرد: چون اطلاع رسانی شفاف انجام می دهیم ممکن است این گونه تصور شود که اتفاق ناگواری اینجا روی داده و اوضاع غیر قابل کنترل است در حالی که این گونه نیست. 
وی گفت: تمام کادر بهداشتی و درمانی، پرستاران و متخصصان در سراسر استان برای خدمات رسانی مناسب به افراد مبتلا و کنترل بیماری بسیج شده اند و شبانه روز تلاش می کنند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: البته حجم مراجعات در این مدت زیاد بوده اما بخش های لازم برای بستری بیماران آماده شده است.
وی تعداد افراد بستری از زمان شیوع آنفلوآنزای H1N1 را در استان تاکنون حدود 600 نفر اعلام کرد و گفت: برخی از این بیماران به بخش مراقبت های ویژه منتقل شدند.
حق دوست اظهار کرد: ما از اورژانس تا مراقبت های ویژه یک خط سیر درمانی مشخص را طبق راهنماهای وزارت بهداشت انجام می دهیم و متخصصان هم تک تک بیماران را پیگیری می کنند.
وی رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم را مهمترین عامل پیشگیری از بروز این بیماری ذکر کرد و گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی در این زمینه نقش موثری دارد.
همچنین یکی از پرستاران کرمانی که بر اثر تماس با بیمار دچار آنفلوآنزا شده بود و فرزند یکی از فوت شدگان در استان به پرسش های مجری شبکه خبر پاسخ گفتند.
نشست فوق العاده ستاد مدیریت بحران استان کرمان نیز امروز دوشنبه به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس H1N1 به ریاست علیرضا رزم حسینی استاندار برگزار و تعطیلی مدارس استان در تمامی مقاطع تحصیلی و مهدهای کودک در روزهای 17 و 18 آذر مصوب شد.
نشانه های اپیدمی آنفلوآنزای H1N1 از حدود سه هفته قبل در استان کرمان نمایان شد.
براساس آخرین آمار، 28 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری که از نوع آنفلوآنزای فصلی است، جان خود را از دست دادند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر