وحدت اقوام و مسئولان علاج مشکلات افغانستان
چهارشنبه ۱۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
212 بازدید

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس اجرایی دولت افغانستان راه حل مشکلات این کشور را ایجاد وحدت میان اقوام و مسئولان معرفی فرمودند.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان با تحسین ابتکار تشکیل دولت وحدت ملی و اظهار امیدواری در خصوص حل مشکلات افغانستان افزودند: ان شاءالله دولت وحدت ملی شکل حقیقی و واقعی پیدا کند، زیرا راه علاج مشکلات افغانستان، ایجاد وحدت واقعی در میان اقوام و مسئولان است.
رهبر انقلاب با اشاره به سابقه همزیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی و اقوام مختلف افغانستان گفتند: ما از قدیم مردم افغانستان را به عنوان مردمی صبور، قانع، سخت کوش و دیندار و برخوردار از ذوق ادبی می شناسیم اما اختلافات اقوام و زمینه های دوگانگی، هر ملتی را ضعیف می کند.
ایشان با یادآوری حمایتهای ایران از ملت افغانستان از جمله مخالفت منحصر به فرد جمهوری اسلامی با اشغالگری شوروی و حمایت از مجاهدان افغانستانی، افزودند: جمهوری اسلامی اکنون نیز در کنار افغانستان و میزبان حدود 3 میلیون نفر از اتباع آن است.
حضرت آیت الله خامنه ای حضور 16 هزار دانشجو و فارغ التحصیل افغانستانی در ایران را فرصتی ارزشمند برای افغانستان برشمردند و خاطرنشان کردند: دولت افغانستان باید با تعیین مشوقهایی، این دانش آموختگان را برای بازگشت و خدمت به کشورشان ترغیب کند.
رهبر انقلاب، با اشاره به ظرفیتها و امکانات فراوان ایران در بخشهای علمی، فنی و اقتصادی، و همچنین وجود منابع طبیعی و انسانی غنی در افغانستان افزودند: افزایش سطح همکاریها به نفع هر دو طرف است و باید با صمیمیت و همکاری، برخی اختلافات نظیر مسئله آبهای مرزی حل شود.
ایشان با انتقاد از سیاست منزوی کردن مجاهدین افغانستان در سالهای گذشته تأکید کردند: منزوی کردن مجاهدین با عناوینی نظیر «جنگ سالاران» سیاست غلطی است و در کشوری که در معرض تهاجم نظامی و فتنه ای فراگیر قرار دارد خود مردم باید با روحیه مجاهدت آماده دفاع از کشورشان باشند.
حضرت آیت الله خامنه ای، قدرت نداشتن در دفاع از خود را زمینه ساز ورود و دخالت بیگانگان خواندند و افزودند: دیدیم که امریکاییها در افغانستان چقدر انسانها را کشتند و ضررهای زیادی وارد کردند و هنوز نیز دست بر نمی دارند.
رهبر انقلاب با تحسین روحیه مقاومت مردم افغانستان در مقابل اشغالگری و تجاوزات «انگلیس، شوروی و در سالهای اخیر امریکا»، گفتند: روحیه مقاومت و دینداری در مردم افغانستان بسیار عمیق و در تاریخ معروف است که هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان دوام بیاورد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر