ویژگی های کتاب مناسب برای کودکان
چهارشنبه ۱۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
543 بازدید


خرید کتاب مناسب برای کودکان و اینکه چه کتابی برای کودک موجب رشد ذهنی و فکری او می شود از دغدغه بسیاری از خانواده هاست. 
به گزراش شبکه خبری صدای رسانه؛ فاطمه معدنی  مولف کتاب" گذری بر تصویر گری کتاب کودک " ابراز کرد: نبود نظارت، فقدان اطلاعات کافی والدین در بحث استانداردهای کتاب کودک و بعضاً نبود اثر فاخر و حتی وضعیت معیشتی مردم بر این موضوع تأثیرگذار بوده است.
معدنی افزود: از سوی دیگر، شاهدیم خرید کتاب به عنوان یک وظیفه و تکلیف بر دوش والدین، مدرسه و آموزشگاه است که با اولین پیشنهاد و ارزان ترین پیشنهاد، رفع مسئولیت شده و کتاب خریده می شود .
وی مشکل دیگر را نبود مهارت انتخاب در والدین دانست و گفت: این به جهت نبود مطالعه کافی در بحث کتاب خوب و استاندارد و همچنین اطلاع رسانی نامناسب از سوی اولیای امر است .
وی در ادامه به ضرورت پرداختن به مقوله نقد و نظر در تصویرگری کتاب های داستانی کودکان اشاره کرد و گفت: نداشتن تسلط این کودکان بر ارزشیابی محتوای کتاب ها و وجود نقش پر رنگ تصاویر بر رده سنی کودکان نیز استوار است.
معدنی به نکته پنهان مانده ای در تصویرسازی کتاب های ایرانی اشاره کرد و گفت: این عامل می تواند نقشه راه تصویرسازان حوزه کودک و والدینی که در انتخاب کتاب مناسب و استاندارد مردد هستند، نیز باشد .
وی افزود: هنر در هر اقلیمی از داشته ها و تفکرات مذهبی، ملی، قومی و بسیاری از المان های دیگر تأثیر می پذیرد و از این رو تصویرگری کتاب هم از این قاعده مستثنی نبوده و شامل بسیاری از جزئیات اصلی و فرعی موجود است . 
معدنی با بیان اینکه رازی در ایجاد انگیزه و تمایل کودکان به مطالعه وجود ندارد، تصریح کرد: تنها کافی است کودکان آنچه را دوست می دارند انتخاب کنند و خوب است به جای تحمیل علایق و خواسته های خود، آن ها را آزاد بگذاریم تا کتاب هایی را که به واقع موردپسندشان استف برگزینند.
وی خاطرنشان کرد: این امر راهکاری است مطمئن در ایجاد انگیزه و رغبت در کودکان، که با این عمل پایه های ایجاد استقلال در شخصیت آن ها با کمک، همراهی و هم ر أیی خودشان در بستری مطمئن و محکم گذاشته می شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر