پاسخگوی تخلف داروخانه های کرج کیست؟!
شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
0 نظر
489 بازدید

داروخانه‌ها یکی از مهم‌ترین چرخه‌های درمانی در هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند، از همین روعملکرد مناسب آنان تاثیر به سزایی در روند بهبودی وضعیت بیماران به صورت غیر‌مستقیم خواهد داشت.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، عملکرد داروخانه‌ها تاثیر به سزایی در روند بهبودی وضعیت بیماران به صورت غیر‌مستقیم دارد ولی به دلیل این‌ که نوع تخلفات داروخانه‌ها غیرمستقیم در زندگی مردم تأثیر می‌گذارد به روشنی این تلخی‌ها مشخص نمی‌شود زیرا برخی از مردم نیز به حقوق خود نسبت به خدمات داروخانه‌ها آگاه نیستند.

خرید دارو در روز جمعه 24 دی ماه از یکی داروخانه های روزانه ! بهانه ای شد تا این گزارش به نگارش درآید،ماجرا از آنجا شروع شد که برای خرید یک دارو در گلشهرکرج به یکی از داروخانه ها رفتم،داروخانه ای "روزانه"که در گرگ ومیش تاریکی یک غروب سرد زمستانی برخلاف قوانین نسبت به" باز بودن در خارج از ساعت كاری"، خود مرتکب تخلف شده بود!!

وارد داروخانه شدم ، «عدم حضور مسئول فنی» دراین داروخانه کاملا مشهود بود با این حال داروی 171000هزار ریالی را 185000هزار ریال خریدم و 14000هزار ریال اضافه پرداخت کردم آنهم بدون حضور "مسئول فنی"!!

درخصوص  عمده تخلفات داروخانه‌ها می توان موارد بسیاری را ذکر کرد، کما این‌که همه داروخانه‌ها تخلف نمی‌کنند ولی برخی از داروخانه‌ها که تخلفی مرتکب می‌شوند از بارزترین تخلف آنان می‌توان در ارائه «داروی بدون نسخه» اشاره کرد.

تخلفات عمده دیگر داروخانه ها را می توان به ترتیب در زمینه «رعایت نکردن قیمت دارو» و یا خدمات دارویی، نداشتن «برچسب اصالت» بر روی فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی، «فروش محصولات قاچاق» (دارو و مکمل) و در نهایت «عدم حضور مسئول فنی» در داروخانه اشاره کرد.

متاسفانه به علت منزلت پایین شغل داروسازی در سیستم بهداشت و درمان و «پزشک سالاری مشهود» در ساختار وزارت بهداشت، عملا داروخانه به یک مرکز تجاری تبدیل شده که  داروسازان را در سیستم به عنوان «کارمندی مزدبگیر»، میان کلان سرمایه داران مالک داروخانه‌های زنجیره‌ای دست به دست می‌کند. علت اصلی رواج فروش داروهای غیرOTC در داروخانه‌ها بدون درخواست نسخه پزشک یا افزایش تخلفاتی همچون فروش داروهای قاچاق و ممنوعه در داروخانه‌ها نیز حذف عملیاتی داروساز از چرخه بهداشت و درمان کشور و اداره داروخانه به شکل یک سوپرمارکت پولساز و مشتری مدار است.

"متفاوت بودن هزینه دریافتی از سوی داروخانه ها با مبلغ قید شده بر روی دارو"یکی دیگر از این مشکلات است ، این مشکل در کل کشور مطرح و دلیل آن ناتوانی واحدهای تولید دارو دردرج قیمت جدید بر روی بسته بندی آنهاست.

متاسفانه واحدهای تولید دارو اقدام به افزایش قیمت دارو کرده اند اما نرخ جدید را بر روی بسته بندی ها قید نکرده اند وداروخانه ها ناگزیر از اعمال قیمت جدید داروها هستند اما دراین میان افرادی نیز پیدا می شوند که از این فضا سو استفاده کرده و قیمت های چندین برابری را اعمال

می کنند بنابراین تخلفاتی مانند نبود مسئول فنی و یا فروش محصولات آرایشی و بهداشتی که فاقد فاکتور رسمی فروش است باید مورد توجه بازرسان قرار گیرد. 

متاسفانه از دیگر موارد مهم منشور حقوق بیمار و دکتر داروساز که در بسیاری از داروخانه‌های کشورمان مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، «حق مشاوره بیمار با داروساز» است. موضوع مهمی که به واسطه پیشگیری از عوارض خطرناک مصرف خودسرانه دارو یا بروز تداخلات دارویی می‌تواند هزینه‌های سرسام آور بخش عوارض دارویی را کاهش داده و منجر به طول عمر بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن به علت حذف رفتارهای غلط در حوزه درمانی شود. 

هیچ داروخانه ای اجازه عرضه و خرید و فروش اقلام آرایشی و بهداشتی  که شرکت های ارائه دهنده آنها اقدام به ارائه  فاکتور رسمی نمی کنند نداشته و همچنین هرگونه محصول  آرایشی و بهداشتی که توسط این واحد ها عرضه می شود  باید مجوز های لازم وارداتی و بهداشتی  را داشته و دارای  برچسپ باشد.

به هرحال هميشه پيرامون تخلفات داروخانه‌ها حساسيت وجود داشته ودر زمان عرضه دارو در داروخانه ها باید حتما مسئول فنی در محل حضور داشته باشد  و در صورتیکه افراد دیگری غیر از مسئول فنی  اقدام به عرضه  دارو نمایند موضوع  تخلف محسوب شده و لذا باید برخورد جدی با اینگونه تخلفات صورت گیرد.

وظايف مسئول فني داروخانه براساس ماده 25 آئين نامه داروخانه ها به شرح ذیل می باشد:

*مسئول فني علاوه بر رعايت قوانين و مقررات موجود ملزم به رعايت ضوابط علمي و حرفه اي مربوطه ميباشد.

*حضور فعال در داروخانه در ساعات تعيين شده مطابق اين آيين نامه

*كنترل نسخ و ارائه داروهاي تجويز شده طبق ضوابط و امضاء و ممهور نمودن آنها

*عرضه داروهاي بدون نسخه مطابق فهرست و ضوابط اعلام شده از سوي وزارت و ارائه راهنمائي داروئي جهت استفاده از آنها

*رعايت ضوابط مربوط به بسته بندي مجدد داروهاي تجويز شده با ارائه توضيحات لازم و تحويل بهداشتي آنها

*بررسي موارد ابهام و در صورت لزوم جايگزيني اقلام در نسخ تجويزي ، پس از مشاوره با پزشك معالج

*اعمال نظارت بر شرايط نگهداري داروها ،شكل ظاهري ،كيفيت فيزيكي و تاريخ مصرف و نحوه تدارك و عرضه داروها

*ساخت و ارائه داروهاي تركيبي طبق ضوابط با توجه به اصول علمي و فني به نحوي كه مانع ساير وظايف قانوني وي نگردد .

*جلوگيري از دخالت افراد غير مجاز در امور فني داروخانه

هم‌اکنون در حدود 230 داروخانه روزانه درکرج فعالیت می‌کنند، لذا  برای ارائه خدمات مناسب به بیماران در داروخانه‌ها باید تأکید کرد وکم نیست داروخانه هایی در کرج که تاکنون نسبت به شناسایی و برخورد با تخلفات این مراکز اقدامی صورت نگرفته است، از سوی دیگر دبير انجمن داروسازان ايران، باز بودن داروخانه هاي روزانه بخش خصوصي در خارج از ساعت كار اعلام شده را، خلاف قوانين دانسته وبا تاكيد بر الزام داروخانه ها در رعايت ساعات كارمعتقد است:فعاليت اين قبيل داروخانه ها در روزهاي جمعه نيز غير قانوني است چرا که اگرقرار باشد اين داروخانه ها هر ساعت كه ميل و اراده خودشان است، باز كنند يا ببندند، پس تكليف داروخانه هاي شبانه روزي كه در همه مناطق مستقر هستند، چه مي شود؟!

براساس ماده 30 آئين نامه داروخانه ها حداكثر ساعات كار موظف داروخانه هاي روزانه تمام وقت كه فاصله زماني آن توسط دانشگاه مربوطه تعيين خواهد شد ، دوازده ساعت و داروخانه هاي نيمه وقت حداكثر شش ساعت و در فاصله بين هشت صبح تا ده شب ميباشد .

تبصره 1-داروخانه هاي روزانه در مناطق و شهرهايي كه داراي داروخانه شبانه روزي فعال هستند در ايام تعطيل رسمي و ساعات غير موظف ميبايست تعطيل باشند .

در این خصوص به سراغ چند داروخانه شبانه روزی رفتیم آنها با گله مندی از وضعیت موجود از مسوولان سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسان دانشگاه علوم پزشکی و سازمان غذا و دارو خواستند تا به صورت سر زده نسبت به بازدید از داروخانه ها و مراکز بهداشتی کرج  اقدام و شناسایی و برخورد با تخلفات  این مراکز را  در دستور کار قرار دهند که از مسوولان مربوطه انتظار داریم نسبت به این مهم اهتمام بورزند.(مستندات داروخانه های متخلف نزد این شبکه خبری محفوظ می باشد تا دراختیار مسوولان ذیربط قرار گیرد.)  

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر