پیگیری حقوقی فاجعه منا هنوز ادامه دارد
جمعه ۰۶ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
452 بازدید

پایان یافتن مرحله جستجو مفقودان حادثه منا به معنای پایان پیگیری سیاسی و حقوقی این فاجعه نخواهد بود.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز در حاشیه مراسم استقبال از پیکر مرحوم غضنفر رکن‌آبادی (سفیر سابق کشورمان در لبنان و از شهدای فاجعه منا) در فرودگاه مهرآباد تهران، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فاجعه منا در تاریخ حج و تاریخ ملت‌های اسلامی باقی خواهد ماند،  اظهار کرد: متاسفانه سوء‌مدیریت در تعامل با این حادثه از ابتدا تا مراحل بعدی وجود داشت و به همین دلیل تعیین سرنوشت مفقودان حادثه و جناب آقای رکن‌آبادی زمان زیادی را به خود اختصاص داد.

وی ادامه داد: هنوز هم تعدادی از قربانیان ایرانی این فاجعه باقی مانده‌اند که پیگیری سرنوشت آنها در دستور کار نهادهای ذیربط است.

وی افزود: پایان یافتن مرحله جستجوی مفقودان حادثه به معنای پایان پیگیری سیاسی و حقوقی این  فاجعه نخواهد بود؛ دولت عربستان سعودی به عنوان دولت میزبان مراسم بزرگ حج به طور طبیعی مسئولیت میزبانی و همه مسئولیت‌های حقوقی و سیاسی و انسانی ناشی از میزبانی را دارد.

جابر انصاری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مرحله نخست تعیین سرنوشت تمام مفقودان فاجعه را در دستور کار خود دارد و بسته شدن پرونده همه این مفقودان، به معنای پایان پیگیری سیاسی و حقوقی این ماجرا نخواهد بود.

وی افزود: مجموعه اقدامات و گام‌های متعددی طراحی شده است که بر اساس ظرفیت‌های موجود چه در قالب اقدامات متقابل با عربستان سعودی و چه در جنبه‌های بین‌المللی و بین‌الاسلامی، موضوع پیگیری خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ابراز امیدواری کرد که نحوه تعامل با این پرونده و برخورد با آن به گونه‌ای باشد که شاهد تکرار این فاجعه نباشیم.

وی تصریح کرد  آنچه اهمیت دارد این است که این مسئله به یک امر عادی تبدیل نشود و به شکل مسئولانه‌ای باید با موضوع برخورد شده و تمام زمینه‌های قصور، تقصیر، اشتباه و یا احیانا اگر تعمدی بوده با دقت بررسی شده و با آن برخورد شود.

وی همچنین ابراز داشت :پروسه‌ای که درباره مرحوم رکن‌آبادی اجرا شد، با اعزام خانواده‌های سایر مفقودان درباره 14 مفقود دیگر نیز انجام خواهد شد؛ امیدواریم این پروسه زمانی خیلی طولانی نباشد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر