چاقی ژنتیک را تغییرمی دهد
چهارشنبه ۰۸ دى ۱۳۹۵
0 نظر
331 بازدید

اخیرا محققان بیان کردند که چاقی می تواند تغییرات وراژنتیک در DNA ما ایجاد کند و عواقب نامطلوب بهداشتی را برای فرزندان آینده ما به همراه آورد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ؛ در یک مطالعه که هنوز به عنوان بزرگترین مطالعه در مورد اثر شاخص توده بدنی (BMI) بر رویDNAانجام شده،محققان دریافتند که تغییرات قابل توجهی در حالت ژن هایی که مسئول متابولیسم چربی و حامل لایه و در جایگاه ژن مرتبط با التهاب درDNA افراد با نمایه توده بدنی بالا بودند، ایجاد شد.

در نهایت، این تیم قادر به شناسایی علامت های وراژنتیکی شد که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را پیش بینی کند. کریستین گیگر، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «نتایج ما بینش های جدیدی را در رابطه با این که خط سیرهای سیگنالینگ به وسیله چاقی تحت تاثیر قرار می گیرند، ایجاد کرده است. ما امیدواریم این کار به شیوه های جدید پیش بینی و احتمالا جلوگیری از دیابت نوع ۲ و دیگر عواقب اضافه وزن منجر شود.»

برای این مطالعه، این تیم نمونه خون بیش از ۱۰ هزار زن و مرد در اروپا را بررسی کردند. بخش بزرگی از آنها ساکن لندن اما با اصل و نسب هندی بودند، که از نظر ژنتیکی در معرض خطر بالای چاقی و بیماری های متابولیکی قرار داشتند. این تیم تحقیقاتی در ۵۳۸۷ نمونه، ۲۰۷ جایگاه ژنی را که از لحاظ وراژنتیکی وابستگی شان به BMI  تغییر کرده بود، شناسایی کردند.

با توجه به یافته های این تیم، نیم میلیارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن دارند. در حالی که نتایج به دست آمده وخیم به نظر می رسد، اما این تیم امید دارد با یافته های خود بتواند به کسانی که بیشتر در خطر ابتلا به دیابت هستند، کمک کند تا تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر