چالش های سریال پر طرفدار کیمیا
دوشنبه ۱۴ دى ۱۳۹۴
0 نظر
602 بازدید

 کیمیا به عنوان سریالی  که این روزها از شبکه دوم سیما پخش می شود؛ مورد استقبال زیادی از بینندگان قرار گرفته است.
به گزارش  شبکه خبری صدای رسانه به نقل از ایرنا، سریال کیمیا که از چهارم مهرماه روی آنتن رفت در سال 1389 با مشارکت انجمن سینمای دفاع مقدس تولید شد و تاکنون حدود 70 قسمت آن روی آنتن شبکه دوم سیما رفته است.
مسعود بهبهانی نیا نویسنده شناخته شده سریال های تلویزیونی، پیش از این نویسندگی سریال هایی مانند نرگس (1384)، خانه پدری (1379) و خاک سرخ (1378) را در کارنامه خود دارد و در این سریال زندگی یک خانواده ایرانی را از سال های 54 و 55 تا حدود سال 1390 روایت می کند.
بهبهانی درمورد این سریال گفت: این سریال در بیش از دو هزار و 800 سکانس ماجرای زندگی دختری به نام کیمیا را روایت می کند که بازیگر نقش اول این سریال در خرمشهر و تهران طی این سال ها فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است.
جواد افشار که کارگردانی این سریال را برعهده دارد نیز چهره نام آشنای سریال سازی است. وی پیش از این سریال های روزهای زیبا (1388)، مادرانه (1392) و تله فیلم کیلومتر 14 را برای شبکه های مختلف ساخته، هر چند در عرصه ساخت فیلم سینمایی تنها به ساخت یک فیلم به نام کلبه (1387) بسنده کرده است.
افشار پیش از این هم سابقه همکاری با محمدرضا شفیعی تهیه کننده این سریال و یکی دیگر از شخصیت های محبوب شبکه های مختلف سیما را در سریال مادرانه داشته است.
شفیعی نیز تهیه کننده سریال هایی از جمله وضعیت سفید (1390)، جراحت (1389)، تنهایی لیلا (1394) و ...بوده است.
از آغاز پخش این سریال تاکنون نقدهای مختلفی در مورد آن نوشته شده و عوامل سریال نیز در چند نشست از جمله نشستی با دعوت تهیه کننده از خبرنگاران و نشستی که در مجتمع اسوه انجمن سینمای دفاع مقدس برگزار شد، شرکت کرده و به سوالات منتقدان پاسخ داده اند هرچند خبرنگاران همه رسانه ها به این نشست ها دعوت نشدند.
شفیعی درمورد نشست اول که گویا خود میزبان اهالی رسانه بود گفت: ترجیح دادیم رسانه های فعال در حوزه فرهنگ و هنر که به آن ها اعتماد داریم در این نشست حضور داشته باشند، گرچه نقد آثار نمایشی در صدا و سیما وظیفه همه رسانه هاست.

** طراحی صحنه و لباس؛ مهم ترین چالش کیمیا
در حالیکه بر اساس آمار مرکز پژوهش و افکارسنجی سازمان صدا وسیما 82 درصد از خانواده ها در تهران سریال کیمیا را می بینند، از میان گفت وگوهای روزمره و اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی مبادله می شود می توان دید حتی مخاطب عام نسبت به طراحی صحنه و لباس های بازیگران در این مجموعه با سوالات زیادی رو به روست.
نسلی که سال های دهه 50 را تجربه کرده اند اکنون خود در مرز 50 و 60 سالگی است و خاطرات روشنی از مدهای روز، لباس های هر یک از اقشار جامعه، فضای خانه ها و خیابان ها و حتی طراحی دفاتر شرکت ها و ادارات دارد؛ بنابراین می تواند بگوید مثلا در آن دوران قشری وجود داشت که لباس های گشاد یا تنگ می پوشید یا لباس های خانم ها بعد از انقلاب عموما مانتوهای گشاد و مقنعه های بلند بود. 
از آنجا که طراحی صحنه و لباس درست نقش مهمی در باورپذیری فضای داستانی دارد، شاید این ایراد از سوی منتقدان و حتی مخاطب عام تلویزیون درست باشد که سریال کیمیا گذشته از بعضی صحنه هایی که اشتباهات زیادی ناخودآگاه هنگام فیلمبرداری در آن روی داده است، در کلیت داستان نیز تا حد کمی طراحی صحنه و لباس مناسب را اجرا کرده اند.

*** باری که یک تنه بر دوش حاجیان است
آزیتا حاجیان چهره شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون در نقش مهم مهری در این سریال ظاهر شده در حالیکه کارگردان توانسته با انتخاب خوب یک مادر و دختر واقعی (آزیتا حاجیان و مهراوه شریفی نیا) برای نقش های کیمیا و مهری مشکل شباهت الزام آور این دو شخصیت را حل کند، یک مشکل عمده همچنان باقی است؛ اینکه چقدر مخاطبان هنگام تماشای این سریال باور می کنند که آزیتا و مهراوه، کیمیا و مهری هستند؟ 
از طرف دیگر غیر از آزیتا حاجیان بازی بقیه بازیگرها از جمله پوریا پورسرخ در نقش آرش، عاطفه رضوی در نقش مهتاب و مهرداد ضیایی در نقش منوچهر در حد کلیشه های همیشگی باقی مانده اند. طوری که نمی توان بین مهرداد ضیایی در سریال کیمیا و مهرداد ضیایی در سریال آشپزباشی (که اتفاقا در هر دو سریال هم نقش دایی را دارد) تفاوتی قائل شد.
هرچند آزیتا حاجیان به خوبی توانسته نقش زنی را ایفا کند که در بحبوحه مشکلات به سه فرزند تنها مانده و همچنان تنها هدفش حفظ خانواده است، روایت مثلا پوریا پورسرخ از پسری که در یک خانواده آشفته و برخوردار بزرگ شده و اکنون عاشق دختری از یک خانواده متوسط و سنتی است یا تنها وانمود می کند که هست، اصلا باورپذیر نیست.

** فیلمنامه؛ دشواری های فراوان
نوشتن فیلمنامه سریالی که مقطع طولانی از تاریخ معاصر ایران را دربر می گیرد یقینا دشواری های فراوانی دارد. وجود شخصیت های متعدد در این سریال که بعضی از آنها نقش های کوتاهی دارند و بعضی از ابتدا تا انتها با نویسنده بوده اند، پردازش این شخصیت ها در موقعیت های مختلف از جمله انقلاب و جنگ و تغییرات احتمالی شخصیت ها در بازه زمانی حدود 40 سال توان زیادی می طلبد. اما با همه این دشواری ها نمی توان از این نکته غافل شد که مبالغه زیاد نویسنده روی شخصیت اصلی یعنی کیمیا گاه بیننده را با این سوال رو به رو می کند که واقعا چرا همه شخصیت ها از همسایه ها و مغازه داران تا پزشکان و پرستاران بیمارستان خرمشهر به کیمیا این اندازه ارادت دارند؟
از این گذشته در بعضی از قسمت ها سریال از نظر داستانی پیش نمی رود و پاره ای از سکانس ها مانند ورود فرخ پارسا (با بازی حسن پورشیرازی) به داستان و خانه اش به شدت طولانی و گاه حوصله سربر به نظر می رسد.
بعضی از داستان های فرعی مانند داستان خانم طاهری (با بازی سودابه بیضایی) هم تاثیری در پیشبرد داستان اصلی ندارند و صرفا روایت می شوند که بشوند.
با تمام آنچه گفته شد، آمارهای مرکز سنجش و پژوهش صدا و سیما نشان از علاقه مخاطبان به سریال کیمیا می دهد. اما مرکز دیگری در مورد تولیدات صدا و سیما آمارگیری نمی کند یا اگر چنین آمارهایی نیز انجام می شود؛ در دست نیست.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر