چرا در آمريکا کودتا نمي شود ؟
یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴
2 نظر
2180 بازدید

شبکه عرب زبان العالم اوایل دهه 80 شمسی راه اندازی شد. همزمان با شروع جنگ امریکا که منجر به اشغال سرزمین عراق شد.

العالم در آن روزها در زمره رسانه های تصویری سرامددر عراق بود. زیر ساخت تلویزیون رژیم صدام از بین رفته بود و دریافت شبکه های ماهواره ای هم فراگیر نشده بود.  در این دوره اما العالم هم روی ماهواره پخش می شد و هم از طریق انتن های زمینی رله مي شد و مخاطبان عراقی براحتی به شبکه العالم دسترسی داشتند.

پس از آن دوره چندين ماه خبرنگار صداوسيما درعراق بودم  و از نزديک هم شاهد بودم که کارشناسان و مقامهای عراقی روزانه اقدام به طرح دیدگاههایشان از طریق آنتن العالم می کردند. هیات های عراقی هم که به ایران می امدند  اغلب بازدید از شبکه العالم را در برنامه سفرشان می گنجاندند.

 خاطرات جالبی از  دوران اشغال عراق  هست که شنیدن برخی از آنها شاید خالی از لطف نباشد. يکي از اين خاطرات را که از استاد ارجمندم  جناب آقاي دکتر عابديني مدرس دانشگاه ، مجري سياسي و همکارم درتلويزيون  که درآن دوران مديريت شبکه العالم را برعهده داشتند شنيدم که در قالب اين نوشته براي مخاطبان عزيز شبکه صداي رسانه بازتعريف مي کنم .

شنیدم زبان فارسی در برخی نشست های مهم سران عراق رایج بود. جلال طالبانی رییس جمهور وقت ،‌سید عبدالعزیز حکیم رییس فراکسیون اکثریت پارلمان و زلمای خلیل زاد سفیر افغانی تبار امریکا در بغداد هرسه فارسی می دانستند. پس بدون مترجم به فارسی با هم گفتگو می کردند. 

  یکی از مقام های وقت عراق در سال 85 موضوعی را از نگروپونته نخستین سفیر امریکا در عراق نقل می کرد که اگر درست باشد بسیار درس اموز است.

نگرو پونته پس از پل برمرنخستین حاکم کاخ سفید در عراق - سکان فرماندهی  سیاسی نیروهای امریکایی را به عنوان سفیر در بغداد به دست گرفت.

 نگرو پونته  در دهه ۸۰ در کسوت سفیر ایالات متحده در هندوراس به قدرتمندترین فرد پشت صحنه امریکای لاتین شهرت داشت.  سازماندهی جوخه های ترور در این منطقه به او نسبت داده می شود.

  عملیات ترور و انفجار خودروهای بمب گذاری شده پس از ورود او به عراق شعله ور شد اما کمتر کسی در این ارتباط دستگیر شد. زمانی که حدود 180 هزار جنگجوی امریکایی در عراق مستقر بودند که با ایجاد مقرهای ایست و بازرسی دست کم در شهرها هر حرکتی را تحت نظر داشتند.

 نگروپونته پس از مدتی از سوی رییس جمهور جورج بوش فراخوانده شد و در سمت کلیدی هدایت جامعه اطلاعاتی و امنیتی امریکا که از " سیا " تا " اف بی ای " را شامل می شود منصوب شد.    

 نگروپونته پیش از پایان ماموریتش با زبان مزاح به یکی از از رهبران سیاسی عراق گفته بود که ایا می دانی چرا در امریکا کودتا نمی شود؟

  مقام عراقی پاسخ داده بود که دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد از توزیع قدرت تا دمکراسی ریشه دار و ... که نگروپونته بی درنگ می گوید : زیرا  امریکا در واشنگتن سفارت ندارد.

نگرو پونته در زمره دیپلماتهای است که توامان مورد قبول‌ دموکرات‌ها و جمهوریخواهان‌ آمریکا است‌‌. ریچارد هولبروک‌، سفیر آمریکا در سازمان‌ ملل‌ در زمان‌ بیل‌ کلینتون می‌ گوید: جان‌ نگروپونته‌ دیپلمات‌ بسیار ظریفی‌ است‌ و متوجه‌ ابهام‌ و دوگانگی‌ می‌ شود.

هنری‌ کیسینجر، وزیر امور خارجه‌ اسبق‌ آمریکا نیز معتقد است نگروپونته‌ دیپلمات‌ صبور و ظریفی‌ است‌‌.

جان‌ نگروپونته‌ در سال‌ 1939 در لندن‌ به‌ دنیا آمد. او که از دانشگاه‌ ییل‌ فارغ‌‌التحصیل‌ شده‌ است‌‌ در اوایل‌ دهه 1960 به‌ عنوان‌ دیپلمات‌ شروع‌ به‌ کار کرد و هشت‌ سمت‌ در آسیا، اروپا و آمریکا داشته‌ است.

نگرو پونته با این پیشینه ،‌ قصد انتقال پیامی واقعی داشته یا  صرفا مزاحی دیپلماتیک؟ دست کم ما ایرانیان البته سخن ولو مزاح گونه نگروپونته را ، با اعترافی که رییس جمهور اوباما همین چند روز پیش در باره نقش سفارت امریکا در کودتای 28 مرداد سال 1332 کرد ، جدی تلقی می کنیم.   

 

محمد صابری - مدرس دانشگاه

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
جعفر رستمی
۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۱۸:۵۳
خبر ها و تجربیات شما موجب افزایش اطلاعات ما از کشورهای پیرامون می شود .
احمد رضا
۱۳۹۴/۱۱/۱۹ ۱۷:۱۶
ايشون رو من ميشناسم ، خبرهاشون رو از ترکيه و عراق پيگيري مي کردم .آدم بسيار فعال و زرنگي در خبر هستند .الان هم درايرانند و از اينکه سايت شما مطالب ايشون رو انعکاس مي ديد ممنونم . آرزو مي کنم هميشه موفق و سلامت باشيد.