چگونه با اختلال انتقاد از خود مقابله کنیم؟
یکشنبه ۰۶ دى ۱۳۹۴
0 نظر
566 بازدید

پذیرش انتقاد سازنده برای بعضی از افراد ساده و برای برخی دیگر دشوار است؛ اولین مرحله یا قدم برای پیشرفت عملکرد و بهبود موقعیت، پذیرش است.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ برای پذیرش نباید هیجانی و احساسی برخورد کرد، گرچه انجام این کار دشوار است اما پیامد آن ارزش تحمل این سختی را دارد، وقتی اجازه نمی دهیم هیجانات و احساسات، رفتار ما را تنظیم کند، درهای پذیرش را به روی خود باز می کنیم و یاد می گیریم کیفیت زندگی را افزایش دهیم.

هدف فرد منتقد را بدانیم، آیا او با انتقاد کردن خود قصد آسیب رساندن دارد یا کمک کردن به شما را دارد؟ با مشخص کردن هدف فرد منتقد می توان انتقاد وارده را ساده تر پذیرفت و از آن به عنوان ابزاری برای رشد شخصی استفاده کرد.

می توان هر پیشنهادی یا انتقادی را خنثی کرد در حقیقت اکثر ما گاهی اوقات به سختی می توانیم برای رساندن منظورمان از کلمات درست و مناسب استفاده کنیم.

 اگر انتقاد مطرح شده درباره ی ما شایسته و روا نیست، ما می توانیم با پرسیدن سؤال آن را مشخص کنیم. این تمرین به ما کمک می کند تا متوجه شویم اعمال مان چگونه درک می شود و فرصت پیدا می کنیم تا موقعیت های زندگی را به شیوه ای سازنده تر بررسی و رسیدگی کنیم.

پذیرش انتقاد سازنده برای همه ی ما مفید و مهم است. توانایی درک و پذیرش انتقاد سازنده تأثیر مثبتی بر روابط ما می گذارد، بنابراین باید از ارزش آن آگاه باشیم و سعی کنیم در نقش فرد منتقد قرار بگیریم و نظرات او را بفهمیم، فعالانه به موضوع مطرح شده گوش کنیم و حتی اگر مخرب است سعی کنیم دقیقاً آن را درک کنیم.

برای رسیدن به این منظور:

الف) برای فهم بیش تر و بهتر موضوع سؤالاتی مطرح کرده.

ب) به نکات و موارد غیرکلامی توجه و آن ها را بررسی کنیم.

ج) دقت کرده که برخورد و واکنش دفاعی نداشته باشید.

د) از انتقاد به عنوان فرصتی برای پیشرفت استفاده کنیم.

ه) قدرت بین فردی و اقتدار خود را حفظ کنید و به دنبال یافتن راه حل باشید.

بهترین شیوه پاسخ به انتقاد

بهترین شیوه ی پاسخ دادن به انتقاد، به کارگیری سبک ارتباطی جرئتمندانه است؛ به این ترتیب، ما می توانیم به خود و فرد منتقد احترام بگذاریم، بدون این که به او حمله کنیم یا تسلیم او شویم.

با استفاده از سه تکنیک مهم می توان به انتقاد پاسخ داد.

این تکنیک ها عبارتند از:

1- قدردانی و تشکر کردن، وقتی کسی از ما انتقاد می کند و انتقاد او درست و به جاست، بهترین واکنش این است که با آن موافق باشیم. این شیوه به ما اجازه می دهد اشتباه خود را بدون پوزش خواهی افراطی بپذیریم.

2- خلع سلاح کردن، این تکنیک یکی از دشوارترین و نیرومندترین شیوه های پاسخ دهی به انتقاد است که به ما اجازه می دهد موقعیت را آرام و خنثی نگه داریم.

3- بررسی دقیق با استفاده از پرسش، این تکنیک زمانی مؤثر است که انتقاد وارده مبهم است و نمی توانیم مشخص کنیم که انتقاد درست است یا نادرست، بررسی دقیق موضوع به ما اجازه می دهد از موضوع مطرح شده، اطلاعات کافی جمع آوری کنیم و قصد و نیت فرد منتقد را مشخص کنیم. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر