چگونه نگران سابقه مجازي مان نباشيم ؟
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵
1 نظر
2334 بازدید

استفاده از تلفن همراه که ديگر از شکل تلفن بودن به وسيله اي براي انتقال انواع اطلاعات بدل شده و کاربرد روزافزون دستگاههاي ديجيتال و کامپيوتر ها که اکنون شکل و شمايل زندگي را نسبت به گذشته دچار تغيير کرده  است يکي از آشکارترين تحولات اجتماعي و تغيير سبک زندگي است .اين تغييرات در هرحال بواسطه حضور رسانه هاي جديد در زندگي روزمره ما ورود کرده است . با اين وسيله ها و ابزار ارتباطي  حتي نوع ، کيفيت و سطح زندگي مان تحول جدي يافته است .

با اين وجود و به شکل طبيعي هردستاورد تازه اي در کنار مزاياي خود بدون شک معايبي هم دارد و چاره اي جز آسيب شناسي اين رسانه هاي نوين در زندگي خود نداريم .

البته که اين رسانه ها مزايايي هم دارد . صله رحم مجازي که هرچند جاي اصلش را نمي گيرد ، امر به معروف و نهي از منکري که از طريق صفحات تلگرام و اينستاگرام شکل مي گيرد و چه بسا جاي منابر را گرفته است  همه و همه مي تواند از مزاياي اين رسانه ها باشد .

از طرفي  همه ما مزايا و معايب اين رسانه هاي جمعي را ميدانيم اما با اين همه حذف کامل آنها از زندگي و کنار گذاشتن آنها ممکن نيست . هر چند وارد شدن به حريم شخصي موبايل يا تبلت ديگران صحيح نيست ، اما بايد طوري رفتار كرده باشيم كه از ديده شدن سابقه نوشتار و گفتار و رفتار مجازي مان توسط ديگران هيچ نگراني نداشته باشيم. يعني رفتار و گفتار و نوشتار و حتى پندار مجازي مان چنان پاك و پيراسته باشد كه بتوانيم بدون ترس و ترديد همسر يا فرزندان يا والدين خود را در آنها شريك كنيم.

تنها راه حفظ سلامت ما و عزيزانمان در عرصه رسانه هاي جديد و شخصي اين است كه اولا سطح سواد رسانه اي خود را بالا ببريم و ثانيا چارچوب ها و ضوابط دقيق و مشخصي براي فعاليت خود معين كنيم و به آنها متعهد بمانيم

حريم روابط شرعي در فضاي مجازي نيز بايد مانند فضاي واقعي رعايت شود. استفاده از عكس خانم ها براي پروفايل ها بايد با احتياط باشد زيرا طبيعتا وقتي عكس خصوصي يك خانم احيانا با لباس هاي نامناسب را به عنوان عكس پروفايل يا عكس هاي فيسبوك و اينستاگرام بگذارند آثار و نتايج خود را خواهد داشت. يا مثلا لايك زدن ها براي مطالب ديگران طبيعي است و اگر مردي براي يك زن لايك يا ديسلايك بزند اشكالي ندارد ، اما وقتي بخواهيم حدود اخلاقي را مراعات كنيم بايد مثلا از ارسال نماد قلب براي نامحرم پرهيز شود در كامنت گذاشتن ها و اظهار نظرها با جنس مخالف و گفتگو با نامحرم نبايد از ضمير مفرد استفاده شود وحتما بايد با ادب و حفظ حريم و فعل جمع سخن گفتدر فضاهايي مانند اينستاگرام نيز در بخش اكسپلور احتياط و مراقبت لازم است

مي توان اين مراقبت ها را بي اهميت انگاشت و بدون ملاحظه و نگراني در فضاي مجازي حضور داشت اما بايد دانست كه آسيب ها و آشفتگي هايش قطعا ما را مورد تهديد قرار خواهد داد.پس تنها گزينه مديريت ظرفيت ها و استفاده منطقي از آنهاست . يادمان باشد وقت صرف شده دراين رسانه ها بايد مطابق هدف زندگي ما باشد .

 

محمد صابري – خبرنگار و مدرس دانشگاه

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
قاجار
۱۳۹۵/۰۱/۲۵ ۱۱:۵۴
کاملا درست است که بايد سطح سواد رسانه اي خود را بالا ببريم و چارچوب ها و ضوابط دقيق و مشخصي براي فعاليت خود معين كنيم اما بهنظر شما چگونه مي توان تعهد لازم را بوجود آورد و نهادينه کرد؟ اخلاق خيلي مهم است !!!!!