کاهش سن معاینه فنی خودرو به دوسال
پنجشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴
0 نظر
370 بازدید

با توجه به شرایط محیط زیستی کشور،درلایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا درمجلس شورای اسلامی ، سن معاینه فنی از 5 به 2 سال کاهش یافته است.
بنابه گزارش صدای رسانه ،نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با اشاره به تاثیر افزایش سن معاینه فنی درمیزان آلودگی هوا افزود: توجه به اینکه در این سال ها قانون افزایش سن معاینه فنی خودرو مورد نقدهای بسیاری قرار گرفته ضرورت دارد تا سن معاینه فنی خودرو کاهش یابد، در حقیقت فرصت 5 ساله برای معاینه فنی خودرو نه تنها معقول نبود بلکه ضرورت داشت این میزان سن به یک سال تبدیل شود.
مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به شرایط محیط زیستی کشور و فوت سالانه 3 هزار نفر به دلیل آلودگی هوا، افزایش سن معاینه فنی خودرو شایسته نبود، البته موضوع اصلاح سن معاینه فنی خودروها در کمیسیون عمران مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
عضو کمیسیون عمران در مجلس نهم، تاکید کرد: به دنبال بررسی لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در کمیسیون عمران مجلس به عنوان یکی از کمیسیون‌های فرعی نسبت به این موضوع، یکی از 37 بند این قانون به موضوع سن معاینه فنی خودرو اشاره کرده است.
لاهوتی خبر داد: در گذشته قانون سن معاینه فنی خودرو که به 5 سال افزایش یافته بود، اما در ذیل لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در کمیسیون عمران، به دو سال کاهش یافت، این لایحه که در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در دست بررسی است پس از تصویب نهایی در دستور صحن قرار خواهد گرفت.
نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، تصریح کرد: خودروها دو سال پس از تولید باید معاینه فنی شوند و پس از آن هر ساله به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند، البته این تغییر منطقی و مطابق با شرایط آلودگی هوای در شهرها و کلانشهرها به ویژه تهران است.
همچنین آذروش رئیس ستاد معاینه فنی خودرو ضمن بیان اینکه در 4 ماهه نخست سال 94 تنها تعداد 141000 دستگاه خودرو از 3 میلیون خودروی مشمول معاینه فنی به مراکز مراجعه کرده اند، گفته است: بدون تردید ادامه این روند موجب افزایش آلودگی هوا در 6 ماهه دوم سال خواهد شد، این در حالی است که انجام معاینه به صورت مکانیزه به عنوان یک راهکار موثر در کاهش آلودگی هوا تشخیص داده شده است

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر