کاهش هورمون های تیروئیدی با اسپند
چهارشنبه ۳۰ دى ۱۳۹۴
0 نظر
414 بازدید


 محققان مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی قم و پژوهشگاه رویان عصاره اسپند را برای ایجاد مدل های کم کاری تیروئید موثر می دانند.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، دودکردن اسپند سالیان درازی است که در میان ایرانیان مرسوم است. گرچه نسل های گذشته اسپند را با نیت دور کردن چشم زخم بر آتش می ریختند اما امروزه مشخص شده که این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد سرطانی و دارای آنتی اکسیدان های متعدد است.
این خواص اسپند به علت وجود آلکالوئید های بتا کربولین و ترکیبات فلاوونوئیدی است. با توجه به خواص این ترکیبات سوالی مطرح می شود که آیا این گیاه می تواند بر ترشحات غده تیروئید موثر باشد؟
برای پاسخ به این پرسش، مهدی احمدی فر، علی محمد عینی و همکارانشان در مرکز تحقیقات جهاد قم و پژوهشگاه رویان، تحقیقی انجام دادند که در آن، عصاره تهیه شده از گیاه اسپند به شکل خوراکی به مدت 60 روز با غلظت های مختلف به 64 موش خورانده شد. 
پس از گذشت مدت آزمایش، سطح هورمون های تیروئیدی در خون موش ها و ساختار بافت شناسی تیروئید مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی علوم زیستی به چاپ رسیده است، نشان داد که عصاره اسپند با غلظت 200 میلی گرم در ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن باعث کاهش هورمون محرک تیروئید می شود.
در غلطت 400 میلی گرم برای هر کیلوگرم از وزن، این عصاره علاوه بر کاهش هورمون محرک تیروئیدی، میزان ترشح تیروکسین و تری یدو تیرونین (هورمون های تیروئیدی) را نیز کاهش می دهد، در این غلظت از عصاره وزن موش ها هم به شکل معنی داری کاهش یافت که از اثرات ثانویه کاهش هورمون های تیروئیدی است.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر