کلانشهر کرج نیاز به ارتقای ناوگان تاکسیرانی دارد
سه شنبه ۰۱ دى ۱۳۹۴
0 نظر
454 بازدید


اعضای شورای اسلامی شهرکرج  بر گرایش به سمت تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور روان سازی ترافیک و رفع مشکل آلودگی هوا  تاکید ورزیدند.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، محمود دادگو رئیس شورای شهر  و فاطمه اسکندری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کرج با حضور در سازمان نظارت و مدیریت بر تاکسیرانی این کلانشهر، به بررسی مشکلات این سازمان پرداختند.
این اعضای شورای شهر باهمراهی علیرضا فرزانه مدیر روابط عمومی این نهاد روانه سازمان تاکسیرانی شده و به تماشای آنچه در راستای تقویت ناوگان حمل و نقل همگانی روی می دهد، نشستند؛ بازدیدی که هم رضایتمندی ایشان را به دنبال داشت و هم نگرانی؛ چرا که نیازها بسیار و امکانات بس محدود است. 
پرویز اسکندری، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی کرج و حومه در این بازدید ضمن همراهی وکلای مردم به تشریح مشکلات و کاستی های موجود پرداخت و با تاکید بر اینکه تاکسیرانی نیاز مبرم به تزریق نقدینگی دارد، اظهار داشت: آنچه این روزها تحت عنوان تشدید آلودگی هوا شنیده می شود و تعطیلی مدارس و کاهش ساعت فعالیت ادارات و شهرداریها را نیز به همراه داشته، محصول غفلت از تقویت ناوگان های تاکسیرانی و اتوبوسرانی است و باید برای کاهش استفاده شهروندان از خودروهای شخصی و تک سرنشین به دنبال چاره اندیشی اساسی بود.
رئیس پارلمان شهری کرج نیز در این بازدید با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی نیازمند تشکیلات منسجم تری است، گفت: البته این بازدید جنبه نمادین و تشریفاتی دارد و عملکرد سازمان تاکسیرانی را نه در دیدن از اتاق ها و بخش های اداری، بلکه در سطح خیابانهای شهر می توان به قضاوت نشست که آیا تاکسیرانان آنطور که شایسته است به مردم خدمات رسانی می کنند یا خیر؟
محمود دادگو اضافه کرد: همه ساله و با فرا رسیدن بهار طبیعت، زمزمه افزایش نرخ کرایه تاکسی ها در خطوط ثابت و گردشی به گوش می رسد و معمولا رشدی 20 الی 35 درصدی را شامل می شود اما سوال اینجاست که آیا به همین نسبت کمیت و کیفیت خدمات رسانی نیز افزایش پیدا می کند یا اینکه شهروندان ناچار به پرداخت هزینه بیشتری برای جابه جایی در سطح شهر هستند بدون آنکه خدمات مطلوبی دریافت کنند؟
وی با تاکید بر خروج تاکسی های فرسوده از خطوط تاکسیرانی، آن را گامی مهم در راستای شهروند مداری و بهبود سلامت محیط زیست دانست و اضافه کرد: در همین راستا نیاز به مطالعه و الگو برداری از روش های توسعه ناوگان حمل و نقل همگانی در کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان احساس می شود؛ چرا که برخی شهرهای مطرح دنیا راهی که امروز ما در آن قرار گرفته ایم را چند دهه قبل پیموده و به نقاط ضعف و قوت آن اشراف کامل دارند.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج نیز خواستار توسعه فرهنگسازی و ترویج آموزش های شهروندی به منظور کاهش استفاده شهروندان از خودروهای شخصی و تک سرنشین شد و خاطر نشان کرد: تاکسی ها بایستی به لحاظ سیستم سرمایشی و گرمایشی، سلامت فنی، زیبایی ظاهری، نحوه معاشرت راننده با مسافر و... مورد ارزیابی و نظارت صحیح قرار گیرند و اینکه مجوز فعالیت در خطوط به هر کسی داده شود، پذیرفتنی نیست.
فاطمه اسکندری عنوان کرد: فضای تاکسی ها به عنوان یک محیط عمومی باید دارای قوانین و مقررات خاص خود باشد و تاکسیرانان به عنوان قشری امانتدار، دلسوز و زحمتکش باید برای حفظ این جایگاه ارزشمند نزد افکار عمومی تلاش و ممارست بیشتری به خرج دهند و چنانچه فردی از میان آنها رویه دیگری در پیش گرفت، به صورت داوطلبانه برای معرفی وی به حوزه های نظارتی و خروج آن فرد از چرخه تاکسیرانی اقدام نمایند. 
وی اذعان داشت: از سازمان تاکسیرانی انتظار می رود در راستای نوسازی ناوگان تاکسیرانی، راه اندازی خطوط در شهرک های جدیدالاحداث، تقویت نظارت بر عملکرد تاکسیرانان به خصوص تاکسی های چرخشی، برگزاری کلاس های آموزشی برای روسای خطوط، افزایش شیفت های نظارتی و... اهتمام بیشتری به خرج دهد و همچنین برای تقویت رفاه حال تاکسیرانان و ارایه خدمات رایگان آموزشی و تفریحی به ایشان آستین همت بالا بزند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر