کنسرت (واقعه فین) برای چندمین بار لغو شد
یکشنبه ۲۰ دى ۱۳۹۴
0 نظر
461 بازدید

کنسرت «واقعهٔ فین»  از سال های گذشته تاکنون 3 مرتبه لغو شده است امسال نیز به دلیل عدم همکاری کاخ گلستان اجرا نخواهد شد .

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه ،گروه موسیقی «راز نو» کنسرت واقعهٔ فین را بدون سفارش از طرف نهاد و یا سازمانی برای اولین بار در تاریخ موسیقی ایران براساس زندگی «امیر کبیر» طراحی کرده و قصد دارد آن را در اماکن مرتبط با نام امیر کبیر به اجرا درآورد.

به گفته‌ی مهدی امیرحسینی سرپرست گروه «رازنو»، در 3 سال گذشته هیچکدام از این مکان‌ها حاضر به همکاری با گروه وی نیستند.

وی گفت: این برنامه از نظر محتوایی و ارزشی وهمچنین بار موسیقایی آن از غنای خوبی برخوردار بوده ونیاز به حمایت کسانی دارد که تمایل دارند موسیقی فاخر وارزشمندجایگاه خودرا در جامعه بازیابد.

همچنین محمدفرزین ذوالقدرخوانندهٔ این گروه می‌گوید: بی‌مهری نسبت به نام امیر کبیر از سوی چند نهاد ومکان مرتبط با این شخصیت در شان نام بزرگ امیر کبیر نیست. متاسفانه حوزه معاونت هنری ارشاد وهیچکدام از مراکز موسیقی کشور نیز حساسیت و یا اقبالی برای حمایت از گروه «رازنو» نشان نداده‌اند!

وی ادامه داد: در تاریخ موسیقی ایران ردیف‌های میرزا عبدالله از فرزندان آقا علی‌اکبرخان فراهانی امروزه مهم‌ترین روایت موسیقی سنتی ایران بوده که موجب رونق موسیقی امروز ایران گشته است.

 موسیقیدانان ما باید بدانند این امیرکبیر بود که با آوردن آقا علی اکبرخان به دربار شاه، وقت و فضای مناسب را برای خاندان ایشان فراهم کرد تا به تربیت شاگردان و نظم دستگاهی موسیقی ایرانی بپردازند، نظمی که قدمی مهم و موثر برای آیندهٔ موسیقی ایران بود و این نشان از  آینده بینی ودرایت این شخصیت تاثیر گذار در تاریخ ایران است.

گروه موسیقی «راز نو» در سال 1392 پیشنهاد برگزاری کنسرت واقعه ی فین در دانشگاه امیرکبیر را ارائه داد که از سوی مسولان دانشگاه  پذیرفته نشد.

 همچنین برگزاری این کنسرت در باغ فین کاشان در سال‌های 93 و 94 لغو شد و از طرفی مدرسه دارالفنون به دلایلی نامعلوم با برگزاری این کنسرت در آنجا مخالفت کرد.

 در سال جاری نیز مسئولان کاخ گلستان و سازمان میراث فرهنگی کشور پس از 8 ماه رایزنی گروه با ایشان، تا کنون به هماهنگی لازم نرسیده ومسئولیت این امر را به یکدیگر محول و حضور کارشناس دادگستری را برای تنظیم قرارداد مطرح می‌کنند.

باید منتظر ماند و دید که سرنوشت کنسرت «واقعه‌ی فین» به کجا کشیده می‌شود.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر