کوتاه ترین رود خانه دنیا رابشناسید
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
0 نظر
82 بازدید

کوتاه ترین رودخانه دنیا در ارتفاعات کرمانشاه قرار دارد و آب و هوا و مناظر بکر و بدیع آن گردشگران نوروزی را به سمت خود می خواند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ احمدی از ساکنین روستای هجیج گفت: در گذشته استفاده از آب اين چشمه عليرغم گوارايي و پر آبي آن (در بهار سالهاي پر آب تا ۴۰۰۰ ليتر در ثانيه)، به علت فاصله كم آن با رودخانه سيروان مقدور نبوده و تنها به ساخت آسيابي بر آن خلاصه مي شد، ولي در سالهاي اخير ۳ واحد توليد آب معدني و يك مزرعه پرورش ماهيان سردآبي با استفاده از آب این چشمه احداث شده اند.

این چشمه که حجم آب حیرت انگیزی دارد در نزدیکی روستای "ناو" و "هجیج" واقع است و به رودخانه "سیروان" می ریزد. این چشمه از ارتفاعات کوهستان "تخت" تغذیه می شود و بسیار پر خروش است.

حیدری یکی دیگر از اهالی خاطر نشان ساخت: متاسفانه تغييرات و تاسيسات ايجاد شده براي برداشت آب اين چشمه در اوج بي سليقگي بوده و نماي آن را به شدت مخدوش کرده كه لازم است مسئولان دست اندر كار نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

چشمه بل از بین خواهد رفت

کریمی که دانشجوی رشته جغرافیا که در روستای پایین دست این چشمه زندگی می کند می گوید: کیفیت آب چشمه بسیار عالی است و جز بهترین آبهای شرب دنیا است. با این وجود خبر می رسد که با آبگیری سد داریان روی رودخانه سیروان چشمه بل در مخزن سد برای همیشه از بین خواهد رفت.

وی افزود: بایستی کارشناسان در ابتدای امر به این قضیه واقف می بودند و این سد را در مکان پایین تر یا بالاتری می ساختند تا چشمه بل صدمه ای نبیند.

چشمه بل کجاست؟

چشمه بل يا به كردي "كاني بل" يك جاذبه ارزشمند در شمال غربي استان كرمانشاه به فاصله 14 كيلومتري از شهر "نودشه" در كنار بقعه سيد "عبيداله" منتسب به برادر امام رضا(ع) قرار دارد كه دربين اهالي منطقه به "كوسه هجيج" شهرت دارد.

اين چشمه كه طبق بررسي‌هاي بعمل آمده، چشمه آب معدني است، در كنار شاخه اصلي رودخانه سيروان در نزديكي هاي روستاي هجيج واقع شده است.

در "اورامان" قديم استفاده از آب چشمه‌‌ها و رود بارها بعنوان آسياب آبي مرسوم بوده و يكي از معروفترين آسيابهاي آبي همين منطقه آسياب چشمه بل بوده است.

چشمه‌ بل در حدود 35 كيلومتري شمال شهر پاوه قرار دارد. اين مكان از نظر زيستي نيز داراي گياهان آبزي مثل عدسك آبي يك ريشه، سرخس آبي و گياهان كنار آبزي مانند علف هفت بند، غلات و گياهان خشكي زي از قبيل بلوط، بومادران، گل گندم، شقايق وحشي، شبدر وحشي است.

درخت هاي پهن برگ بلوط و پسته وحشي، يكي از جلوه هاي بسيار زيباي طبيعت را بر لوح اين سرزمين، حك كرده اند.

گونه هاي جانوري متعددي نيز مشاهده مي شوند كه زيباتر، از همه سنجاب ايراني است كه در سكوت متين جنگل با شيطنت هايش، شور كودكي را يادآور مي شود.

"كاني بل" با قدمتي پيش از 60 ميليون سال كه مربوط به اواخر دوران كرتاسه است، همواره خروشان گواري انسان و طبيعت مي جوشد وچشم گردشگران را مي نوازد.

 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر