کپک یکی از عوامل سرطان زا
پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
477 بازدید

كپك‌ها ميكرو ارگانيسم هائی هستند كه نسبت به انواع باكتري‌ها و مخمرها آب كمتري براي رشد نياز دارند و به همين دليل، بيشتر در مواد غذايي رشد مي‌كنند.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ مواد غذايي حتي در دماي يخچال هم از وجود كپك‌ها در امان نيستند و هرجايي ممكن است سروكله‌شان پيدا شود؛ بنابراين به محض آنكه شرايط براي‌شان فراهم شود رشد مي‌كنند به‌طور معمول كپك‌ها در محيط‌هاي مرطوب و تاريك بهتر رشد مي‌كنند، همچنین كپك زدن مواد غذايي كه خشك هستند نيز وجود دارد.

برخي از کپک ها به‌شدت بيماري‌زا و سمي هستند، البته تشخيص همه آنها به اين سادگي‌ها نيست و به راحتي نمي‌توان براساس ظاهرشان قضاوت كرد.

اغلب كپك‌هاي موجود در مواد غذايي سرطان‌زا هستند و مصرف سهل انگارانه آنها مي‌تواند در درازمدت خطرناك باشد، اگر با خوردن كپك بيمار نشديد، تصور نكنيد بدن‌تان قوي بوده و توانسته با مواد سمي مبارزه كند؛ درواقع علائم حاصل از بيماري‌ها و اختلال‌هاي ناشي از مصرف كپك‌ها به اين زودي‌ها خودش را نشان نمي‌دهد و بعد از گذشت مدت زماني، بيماري‌ها به صورت مزمن پديدار مي‌شوند و احتمال ابتلا به سرطان را به ميزان قابل توجهي بالا مي‌برند.

خطرناك‌ترين نوع كپك‌ها در آجيل‌ خصوصا آجيل‌هاي روغني كه حاوي بادام زميني‌ هستند رشد مي‌كنند. حتما آجيل تازه بخريدو به آجيل كهنه و بي‌كيفيت رضايت ندهيد، موقع خريد به طعم، تازگي، رنگ و بوي آجيل‌ها دقت كنيد تا سياه يا سبز پررنگ نباشد و بو و طعم كهنگي ندهد.

هرگز فراموش نكنيد قسمت بيماري‌زاي كپك‌ها تنها شامل سطح رويي كه قابل مشاهده است، نمي‌شود؛ بنابراين با برداشتن قسمتي از خوراكي يا ميوه كه تغيير رنگ داده يا كپك زده نبايد اين خيال سراغ‌تان بيايد كه مابقي خوراكي سالم است؛ هرگز مابقي خوراكي كپك‌زده را مصرف نكنيد.

كارخانه‌ها براي جلوگيري از كپك زدن محصولات‌ به آنها ماده ضدكپك مي‌زنند كه اين ماده هم آسيب‌ها و ضررهايي دارند. برخي از كارخانه‌ها مدعي هستند كه از هيچ ماده نگه‌دارنده‌اي استفاده نمي‌كنند كه البته نمي‌توان از وضعيت دقيق كارخانه‌ها مطلع شد. اما به هر حال استفاده مقدار مجاز مواد ضدكپك اگر طبق استاندارد جهاني صورت گيرد، بي‌ضرر است.

مواد ضدكپك، معمولا در نان‌هاي حجيم كه لايه‌هاي زيادي دارند به مقدار بيشتري يافت مي‌شوند. نان‌ها از آن دسته مواد غذايي هستند كه با ديدن كپك روي آنها بهتر است قسمت زيرين آن را هم استفاده نكنيد، چون ريشه كپك‌ها قطعا به لايه‌هاي زيرين نفوذ كرده است.

براي آنكه از سلامت مواد خوراكي كه در آشپزخانه نگهداري مي‌كنيد مطمئن شويد بهتر است توصيه كارشناس ما را جدي بگيريد و به اين نكات عمل كنيد:

 درمورد خوراكي‌هايي كه خشك هستند، حتما از خشك بودن آنها مطمئن شويد و قبل از قرار دادن آنها در كابينت يا يخچال خانه، دقت كنيد تا قطره‌اي آب هم در آنها نمانده باشد.

- محيط يخچال‌تان را پاكيزه و تميز نگه داريد و هر چهار روز يكبار آن را پاكسازي كنيد.

- اگر ميوه كپك‌زده در سبد ميوه‌ها داريد،‌ فورا آن را از يخچال خارج كنيد و پس از شست‌وشو با دستمال میوه ها را خشك كنيد يا اجازه دهيد آب آنها كاملا خارج شود سپس آنها را درون ظرف دربسته قرار دهيد تا ماندگاري‌شان بيشتر شود.

- حبوبات و ادويه‌ها را نيز در جاي خنك قرار دهيد.

- به تاريخ انقضای محصولات هم دقت كنيد؛ براي نگهداري از نان، هنگام خريد آن را خشك كنيد و به بهانه شلوغ بودن نانوايي، نان‌ها را انباشته نكنيد. بهتر است هنگام خريد به جاي استفاده از مواد پلاستيكي ‌از دستمال استفاده كنيد تا نان‌ها تا رسيدن به خانه بيشتر هوا بخورند، برای‌ اینکه نان بيات نشود، آن را در كيسه دربسته و فريزر نگهداري كنيد.

- اگر اهل مربا درست كردن هستيد، ‌مربا را خوب بپذيد و خيلي هم كم شكر درست كنيد و ظرفي كه براي مربا انتخاب مي‌كنيد هم حسابي كيپ باشد تا از نفوذ هوا به داخل آن جلوگيري كند.

- براي جلوگيري از كپك رب سعي كنيد  ظروفي را كه هوا راهي جهت نفوذ به آنها ندارد انتخاب كنيد یا يك لايه روغن روي آن بماليد تا از نفوذ هوا به داخل آن جلوگيري كنيد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر