گردابی سحرآمیز ساخته دست بشر
چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷
0 نظر
88 بازدید

سازه های عجیب و شگفت انگیز سراسر جهان پنهان شده اند و تنها کافی است کمی جستجو کنیم تا آن ها را بیابیم و پرده از اسرارشان برداریم.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛ برخی از این سازه های دست بشر تنها از ایده ای کوچک نشات گرفته اند و با تلاش و همت شکل یافته اند ، امروز می خواهیم به یکی از همین دست سازهای بشر که مرموز و سحرآمیز و شاید حیرت انگیز است بپردازیم ، برای این منظور باید به کشور پرتغال سفر کنیم، در این کشور سرسبز و خوش آب و هوا گردابی عجیب و زیبا وجود دارد که در عین ناباوری حاصل طبیعت نیست و معماران هنرمند پرتغالی آن را ساخته اند ، در این گرداب ، هنر دست انسان و طبیعت با هم عجین شده اند، این گودال زیبا و شگرف در پارکی جنگلی در دل جنگلی زیبا و کوهستانی سر به فلک کشیده قرار گرفته است.

گرداب عمیق کاوئو چندی است که مورد توجه گردشگران قرار گرفته و از سراسر جهان پذیرای مسافرانی است که برای تماشای این پدیده ی زیبا به پرتغال می آیند ، اگر کسی به درون این گودال سقوط کند قطعا می میرد ، اما همین ترس و وحشت از گودال است که ماجراجویان را به سمت خود می کشد، حتی برخی به یک قدمی این گودال می روند و ترسی از مکیده شدن توسط گودال ندارند. مگر می شود به یک قدمی گودالی ترسناک رفت و نترسید؟

گردابی بسیار عمیق اما خوش خط و خال و زیبا که در دل کوهستان های سر به فلک کشیده پنهان شده و منتظر مکیدن طعمه ها به درونش است، باید برویم و از نزدیک هراس و وحشت گودال را تجربه کنیم.

شنایی با تالاب کمپریدا

شاید ندانید که سد آبی رابطه اش با این گودال شگفت انگیز چیست.سد آبی یا تالاب کمپریدا سدی است ساخته شده از گرانیت و نوعی بتن سخت ، این سد ساخته شد تا آب رودخانه ی لاگوا را در پشت خود ذخیره کند و به تولید برق منطقه کمک نماید، این سد می تواند ۱۲۰۰۰۰ متر مکعب آب را ذخیره نماید.

اما در فصل های گوناگون میزان بارش باران این منطقه متفاوت است و البته باران خیلی زیادی در این منطقه نمی بارد اما همین مقدار کم هم باعث سرریز آب سد می شد به همین دلیل گودال دست سازی در پشت این سد ساختند که مانند سوراخی آب اضافی سد را در خود بکشد و سد سرریز نگردد.

بنابراین می توانیم بگوییم که گودال مورد نظر ما جزئی از سد آبی-برقی کمپریدا در دریاچه ی آرام پشت این سد می باشد که به یکی از جاذبه های پنهان پرتغال تبدیل شده است.

آشنایی با گرداب

نام کامل گرداب کاوئو ( covão do conchos ) است که باید به زبان پرتغالی تلفظ شود، برای آشنایی به این گرداب لازم است قبل از شروع کمی از قدرت تخیلتان استفاده کنید ، گردابی بکر و زیبا با آب زلال در فراز بالاترین نقطه ی کوهستان های خوش آب و هوا و سرسبز که از بالا به آن بنگریم همه چیز در سکون و ثبات است جز نقطه ی ریزی که در میان آب های کوهستان جنب و جوش می کند.

هیچ کس فکرش را هم نمی کند در کوهستانی به این زیبایی و طراوت گودالی جهنمی و ترسناک خفته باشد ، اگر به این گودال بیش از حد نزدیک شوید جریان آب شما را به درون خود می مکد، هرکس به این ناحیه قدم می گذارد در زیبایی های منطقه غرق می شود و فراموش می کند گرداب کاوئو مانند ماری وحشتناک و غول آسا میان کوهستان خوابیده و منتظر است طعمه هایش را شکار کند، درست است که این گودال با انگیزه ای علمی ساخته شده است اما الان سقوط در آن به یکی از کابوس های گردشگران تبدیل شده است.

با دیدن عکس ها و زاویه ی دید بالای گرداب باور نمی کنیم که این تالاب گردان واقعی باشد اما کاملا حقیقت دارد بر فراز بلند ترین کوه سرا د استرلا ( serra de estrela ) نزدیک منطقه ی گواردا ( Guarda ) گرداب هولناک کاوئو وجود دارد، برای رسیدن به این گرداب رویایی و در عین حال مرموز باید ساعت ها پیاده روی و کوه نوردی کنید تا به بالای بلندترین کوه پرتغال برسید ، این گرداب در میان کوهستان مثل ماهی کوچک متحرکی جلب توجه می کند به همین دلیل به آن ماهی کوهستان هم می گویند.

این گرداب که زیبا دایره شکل است چیزی در حدود ۶۰ سال است که میزبان خزه ها و گیاهانی است که در دهانه ی آن رشد کرده اند. محیط آن ۴۸ متر می باشد اما این سازه برایتان ترسناک تر هم می شود زمانی که بدانید عمق آن ۱۵۱۹ متر است! پس باید مواظب باشیم نزدیکش نشویم. در اطراف این گودال هیچ چیزی برای سقوط نکردن در آن تعبیه نشده است، شاید باورتان نشود اما افراد بسیاری روی صخره های نزدیک اطراف گودال که شاید بیش از یک متر هم با این چاه عمیق فاصله نداشته باشد می ایستند و حتی ساعتی می نشینند و از زیبایی گودال لذت می برند! 

اما اگر تنها یک قدم جلوتر برویم و به اشتباه پایمان سر بخورد بدون شک از ترس و وحشت  کشته خواهیم شد، اینجا آزمون ترس و شجاعت است، کمی نزدیک تر بیایید تا مرگ و وحشت را از نزدیک ببینید.

دلیل ساخت و سرنوشت آب مکیده شده در گرداب

شاید از دیدن این گرداب میان کوهستان ها تعجب کنیم یا محو تماشای زیبایی ها و شکل عجیب آن شویم و بر حیرتمان افزوده شود وقتی بدانیم که این گرداب کار دست بشر است ، چرا باید انسان سوراخی بسازد که آب را این چنین در خود بمکد ، اما کماکان این سوال در ذهنمان مطرح می شود که چرا باید در بالای کوه ها گردابی دست ساز ساخته شود؟

در سال ۱۹۵۵ سدی برای مهار کردن آب رودخانه و تولید برق ساخته شد، اما برای کنترل سرریز آب سد و انتقال آب رودخانه ی ریبرا ( ribeira das Naves ) به دریاچه ی پشت سد کمپریدا ( Lagoa Comprida ) نیاز به ساخت تونلی بود تا از هدر رفتن آب جلوگیری کند و مصرف آب بهینه سازی شود و همین دلیلی شد برای ساخت این گرداب زیبا و شگفت انگیز.

وقتی به تصاویر این گودال عجیب نگاه می کنید گمان کنید آب آن به درون زمین مکیده می شود اما واقعیت این است که آب بعد از مکیده شده در این گرداب بی پایان به دریاچه سد کمپریدا ( Lagoa Comprida )  می پیوندد.

بهترین راه لذت بردن از گودال

همانطور که به آن اشاره کردیم عمق این گودال بسیار زیاد است و نباید فریب منظره ی زیبا و منحصر به فرد آن را خورد ، به همین دلیل نباید هیچ گاه بیش از حد به این گودال نزدیک شد که خطر فرو افتادن در آن و مرگ قطعی است ، به همین دلیل بهترین زاویه ی دید و تماشای این گودال سحرآمیز از بالا است ، اگر از بالا به آن بنگریم می توانیم همه ی ابعادش را ببینیم،

برای لذت بردن ازمناظر اطراف و گودال به صورت کامل می توان از هلیکوپر استفاده کرد ، هلی کوپتر سواری بر فراز کوه های سرسبز و بلند لذتی وصف نشدنی دارد حال تصور کنید که بر فراز کوه های سر به فلک کشیده پدیده ای شگرف هم منتظر شماست .

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر