گردهمایی روز جهانی کوهستان در البرز
دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
450 بازدید


گردهمایی  روز جهانی کوهستان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد استان البرزبا حضور تشکل های مردم نهاد، شماری از کوهنوردان و علاقه مندان محیط زیست برگزار شد.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، یونس رضا خانی دبیر این همایش و رئیس هیات کوهنوردی استان البرز هدف از برگزاری این مراسم را پاسداشت روز جهانی کوهستان بیان کرد.
 وی گفت: کوهستان به عنوان منبع اصلی تامین آب های آشامیدنی و تولید کننده اکسیژن در سال های اخیر دچار بی مهری شده و محیط طبیعی آن روز به روز توسط انسان تخریب می شود.
رضا خانی افزود :با برگزاری این گونه همایش ها و ارتباط با فرهنگیان و دانشگاهیان تلاش بر فرهنگ سازی برای حفاظت از کوهستان و طبیعت معطوف شده است.
سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان البرز در سخنانی با بیان اینکه انتقال بیش از حد دام به مراتع کوهستانی سبب تخریب اراضی در این مناطق شده ، گفت: البته در سال های اخیر این روند کنترل شده است .
فرزین با بیان اینکه در زمان حاضر مناطق کوهستانی کشور و البرز هم از تعرض و تخریب ها در امان نمانده است، افزود: اکنون این مناطق به محل تاخت وتاز موتورسیکلت سواران و خودروهای کوهستانی تبدیل شده است.
وی افزود: با تفاهم نامه ای که با گروه های مردم نهاد منعقد کرده ایم مقرر شده از پتاسیل این گروه ها برای فرهنگ سازی استفاده بهینه شود .
مدیر اداره حفاظت محیط زیست ساوجبلاغ دیگر سخنران این همایش از سازمان صنعت و معدن و تجارت استان البرز به خاطر صدور مجوز برای معادن سنک لاشه در کوه ها انتقاد کرد.
محمد جواد نیک کار گفت: مناطق تهراندشت وسعید آباد آسیب ساوجبلاغ به خاطر تخریب های معدنی دچار آسیب کلی شده اند که این رویه سبب تشدید آلودگی هوا در استان البرز شده است.
وی ادامه داد: سازمان صنعت ، معدن و تجارت البرز بدون هماهنگی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان 10مجوز برای برداشت از معادن سنگ لاشه و مخلوط کوهی در مناطق کوهستانی شهرستان ساوجبلاغ صادر کرده که اقدامی مخرب برای طبیعت و محیط زیست به شمار می رود.
نیک کار از گروه های کوهنورد و تشکل های مردم نهاد دوستدار محیط زیست خواست:برای نجات طبیعت و محیط زیست به کمک دستگاه های اجرایی بشتابند.
وی در پایان از مسئولان خواست هرگونه برداشت از معادن ساوجبلاغ را به خاطر حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا را ممنوع اعلام کنند.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر