گنبد سلطانیه قدیمی ترین جاذبه گردشگری زنجان
سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
668 بازدید

از شمال غربی ایران كه به سمت مركز و جنوب حرکت کنیم به استان زنجان می‌رسیم که با آب و هوای خنك و ییلاقی‌اش گزینه خوبی برای سفر‌های تابستانی می باشد.

به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، که یكی از معروف‌ترین آثار تاریخی این استان یعنی گنبد سلطانیه به عنوان یك میراث جهانی در یونسكو به ثبت رسیده است، این بنا در دوره ایلخانی توسط سلطان محمد خدابنده ساخته شده است.

گچبری‌های بی‌نظیر و تزئینات قرمز، سبز، سفید و آبی داخل آن را می‌توان یكی از زیبا‌ترین و برترین آثار معماری شیعه در ایران دانست.

گنبد سلطانیه شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه‌است و دارای ارتفاع ۴۸٫۵ و قطر دهانه ۲۵۵ می‌باشد که در سال ۷۰۳ (ه. ق) به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده) جهت انتقال جسد علی ابن ابیطالب امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شد، این بنا در مدت ۱۰ سال توسط ۳۰۰۰ نفر کارگر ساخته شد.

تزیینات و نحوهٔ ساخت این مقبره در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به‌ وجود.

این بنا شامل ۸ ایوان و ۸ مناره است که گفته می‌شود از ۸ در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته است. شامل دو دوره تزئینات می‌باشد.

 دور اول تزئینات، آجر وکاشی بوده است که به واسطه آجر و کاشی آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.

 اما بعد از مدتی به دلیلی نامعلوم پادشاه (سلطان محمد خدابنده) دستور پوشانیدن تزئینات کاشی با اندود گچ را می‌دهد که مانند تزئینات کاشی به واسطه نقاشی روی گچ آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر