تاکید حقوقدانان ایرانی بر حقوق بشر واحد در جهان
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
572 بازدید


جمعی از وکلای دادگستری ضمن نشستی در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در تهران بر وجود یک حقوق واحد برای نوع بشر در سراسر عالم هستی تاکید کردند.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛جمعی از وکلای دادگستری عصر دوشنبه با حضور در نشستی در دفتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در تهران ضمن قرائت پیام دبیرکل سازمان ملل متحد و محکوم کردن اعمال تروریستی و ضدانسانی بر وجود یک حقوق واحد برای نوع بشر در سراسر عالم هستی تاکید کردند.
 این حقوقدانان با محکوم کردن اعمال تروریستی درهر نقطه ای از جهان گفتند که نباید میان کشته شدگان بر اثر اعمال تروریستی در اروپا و آمریکا با سایر کشورهای جهان تفاوت قائل شد.
رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) به عنوان یکی از سخنرانان این نشست حقوقی با بیان اینکه یک نوع حقوق بشر بیشتر وجود ندارد، گفت: اتفاقاتی که در کشور فرانسه رخ داد بسیار باعث تاسف است، اما گویا آثاری که بر جا گذاشته بسیار متفاوت تر از وقتی است که 200 هزار سوریه ای کشته می شوند.
بهمن کشاورز گفت: یکی از بحث هایی که همیشه وجود داشته این بوده است که ما یک نوع حقوق بشر بیشتر نداریم اما در این اواخر دیده ها و شنیده ها به شدت ذهن را به این سمت می برد که گویا انواعی از بشر و حقوق بشر وجود دارد.
وی با اشاره به حوادث اخیر پاریس، گفت: اتفاقاتی که در کشور فرانسه رخ داد بسیار باعث تاسف است اما گویا آثاری که بر جا گذاشته بسیار متفاوت تر از وقتی است که 200 هزار شهروند سوری از بین می روند و این چیزی است که همیشه وجود داشته است.
رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری(اسکودا) خاطرنشان کرد: دادرسی منصفانه با رعایت حقوق دفاع ممکن است که این موضوع در قوانین داخلی ما رعایت شده باشد چرا که ما در سال 1352 میثاقین مربوط به این موضوع را پذیرفته ایم.
کشاورز تصریح کرد: روزی برای ما آرزو بود که آیا چنین اتفاقی می افتد که به متهمی گفته شود حق دارد سکوت کند و امتیازات قضایی برای او در نظر گرفته شود؟ حال می بینیم خوشبختانه قانون آیین دادرسی کیفری جدید این امکان را به وجود آورده است. البته صرف نظر از اشکالاتی که قانون دارد از باب حق دفاع دارای نکات بسیار مثبتی است.
وی با اشاره به تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: تبصره ماده 48 این قانون خطی میان مباشران حق دفاع کشیده است که البته این موضوع مورد اعتراض ما بوده است اما باز هم باید گفت که قانون آیین دادرسی کیفری در مجموع قدمی برداشته است که بسیار حایز اهمیت است و امیدواریم که در حیطه عمل نیز به خوبی پیش برود.
رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری گفت: بارها برای رفع نقایص موجود در تبصره ماده 48 پیشنهادهایی ارائه شده و امیدواریم که این نقیصه هم رفع شود.
لقمان ستوده یکی از وکلای دادگستری در دفاع از برابری حقوق انسان ها مطالبی بیان کرد.
وی نیز ضمن مردود شمردن تبعیض بین انسانها گفت: همه انسانها از حقوق یکسان برخوردارند و نباید میان آنان تبعیض قایل شد.
این فعال حقوق بشری اهل سنت در بخشی از سخنانش از آنچه که رسانه ملی خود را به گفته او متکلم وحده می داند و در برخی برنامه هایش قومیت ها و یا اقلیت های دینی را بدون نظر گرفتن حق دفاع از خود مورد نقد قرار می دهد، ابراز تاسف کرد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر