تولید هفت میلیون دز واکسن فلج اطفال در کرج
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
566 بازدید


شرکت سرم سازی رازی کرج با تولید هفت میلیون دز واکسن فلج اطفال و تحویل آن به وزرات بهداشت گام بزرگی در حوزه سلامت برداشت.
 به گزارش شبکه خبری صدای رسانه؛حمید کهرام رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تولید هفت میلیون دز واکسن فلج اطفال توسط این موسسه و تحویل آن به وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی در روز گذشته خبرداد.
کهرام در نشستی که با خبرنگاران به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد،  در خصوص انتشار خبر قطع تولید واکسن فلج اطفال که توسط یکی از خبرگزاری ها منتشر شده بود، اظهار امیدواری کرد که با تولید این میزان واکسن فلج اطفال تا چهار سال آینده مشکلی به لحاظ این واکسن وجود نداشته باشد.
وی در توضیح دلیل قطع تولید واکسن فلج اطفال گفت: ابتدای سال واکسن های فلج اطفال را تولید و به وزارت بهداشت تحویل داده ایم.
وی ادامه داد: این توقف در تولید به دلیل عقب افتادن واردات میمون از آفریقا و شیوع بیماری ابولا که منشاء آن از آفریقا است، بوده و چون برای واردات این میمون ها مجبور به انجام آزمایشاتی جدی بر روی آن ها برای عاری بودن از بیماری فوق بودیم، تعدادی از کارشناسان ما مجبور به اعزام به کشورهای آفریقایی برای انجام این آزمایشات شدند.
کهرام با اشاره به اینکه دریافت مجوز از سوی دامپزشکی و وزارت بهداشت قدری طولانی شد، گفت: این آزمایشات دقیق و سخت گیری ها به این دلیل است که بخشی از آزمایشات کنترل کیفی تولید واکسن فلج اطفال بر روی میمون ها انجام می شود.
 رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در ادامه گفت: واکسن پیشگیری از بیماری آنفولانزا نیز از خارج از کشور وارد می شود در حالیکه بیش از دوسال است که این موسسه اعلام کرده تکنولوژی تولید این واکسن را دارد ولی صدایمان به جائی نرسیده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت سیاست های تولید واکسن در بخش های دولتی را محدود کرده، بیان داشت: دولت در سال های گذشته به بخش خصوصی برای تولید واکسن بودجه داده ولی هنوز واکسن آنفولانزا در کشور تولید نشده است.
کهرام گفت: در حالیکه یکی دو شرکت خصوصی امکانات تولید این واکسن را فراهم کرده اند ولی تکنولوژ ی لازم را ندارند، موسسه رازی آمادگی انتقال تکنولوژی این واکسن را به بخش خصوصی دارد.
وی افزود: شعبه موسسه رازی در شیراز آمادگی دارد با اعمال تغییراتی محدود تولید واکسن آنفولانزا را به عهده بگیرد.
این مسئول تولید این واکسن را منوط به تامین بودجه دانست و اظهار داشت: در صورتیکه بودجه تولید واکسن آنفولانزا تأمین شود تا یکسال آینده می توان این واکسن را در شعبه شیراز و یا بخش خصوصی تولید کرد.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر