قراردادهای جدید برای صادرات گاز ایران به عراق
سه شنبه ۲۹ دى ۱۳۹۴
0 نظر
402 بازدید

کشور عراق با اجرای قراردادهای تازه به عنوان بزرگترین مشتری گاز ایران، از کشورمان 65 میلیون مترمکعب گاز خریداری می کند.
به گزارش شبکه خبری صدای رسانه، هم اکنون ترکیه با واردات روزانه 30 میلیون مترمکعب گاز از ایران بزرگ ترین خریدار گاز ما شناخته می شود،که بعد از اجرای این قرارداد عراق جایگزین این کشور خواهد شد.
در سال ١٩٩٦ میلادی همزمان با سفر «نجم الدین اربکان» نخست وزیر پیشین ترکیه به تهران، یک قرارداد 25 ساله گازی امضا و توافق شد سالیانه 10 میلیارد مترمکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود. 
در سال های گذشته به طور میانگین روزانه 30 میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر شده که البته در برخی روزها نوسان داشته است. 
ایران با هدف نقش آفرینی بیشتر در بازار جهانی گاز، برنامه هایی را برای صادرات گاز به سایر کشورها بویژه همسایگان و اروپا در دستور کار قرار داده است. 
«حمیدرضا عراقی» معاون وزیر نفت در امور گاز، در این باره گفت: عراق با دریافت روزانه ٤٠ تا ٦٥ میلیون مترمکعب گاز به بزرگ ترین مشتری گاز ایران بدل خواهد شد. 
وی به توسعه صنعت گاز در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: با برنامه ریزی و سرمایه گذاری وزارت نفت در حوزه پارس جنوبی و اولویت بندی فازهای این میدان مشترک، شاهد افزایش حجم تولید گاز کشور بوده ایم. 
عراقی تاکید کرد صنعت گاز ایران در دوران پساتحریم امکان جذب بیش از ٤٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد.
شنبه شب با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود.
معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: با ایجاد ارتباط منطقی و معقول در دوران پساتحریم می توانیم با کشورهای همسایه رابطه داشته باشیم و براحتی، گاز را به این کشورها صادر کنیم. 
به گفته معاون وزیر نفت در امور گاز، اولویت صنعت گاز در مذاکره با شرکت های خارجی، انتقال فناوری است. 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در دوران پساتحریم با ایجاد اعتماد و ارتباط منطقی با کشورهای جهان می توانیم به جایگاه واقعی خود در تجارت جهانی گاز دست یابیم و از سوی دیگر می توانیم تجربه های خود در این صنعت را صادر کنیم. 
آنگونه که مدیرعامل شرکت ملی گاز اعلام کرد اکنون نزدیک به ٩٠ درصد جمعیت کشور (٢٢ میلیون و ٥٨٥ هزار خانوار) از نعمت گاز طبیعی برخوردارند و با تدبیر دولت تا پایان سال 13٩٦ این رقم افزایش خواهد یافت. 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر